دکتر گیتا فقیهی

متخصص پوست و مو


منتخب سازمان نظام پزشکی

تماس با ما

آدرس مطب

خارش پوست در فصل بهار

خارش پوست در فصل بهار
مبتلایان معمولا به همراه خارش در پشت دست و ساعد، از قرمزی و بروز جوشها و برجستگی های پوستی کوچکی شاکی هستند که به مرور زمان در طول شب یا در محیط خنک از شدت آن کاسته میشود.

اگر چه دانستن عوامل محیطی خارش زا ضروری است، اما باید دانست که مهمترین علت خارش در این فصل با شرح حالی که بیان شد به علت تابش نور خورشید به پشت دستها و ساعد است.

افزایش طول روز و شدت نور خورشید در فصل بهار و تابستان، مهمترین علت بروز خارش است، این به آن معنی است که پوست بدنما در این فصول، طول موجهای بیشتری ازنور آفتاب را دریافت میکند.

هر منطقه ای از بدن که درفصل زمستان و پاییز کمتر در معرض تابش نور بوده یا کاملا پوشیده بوده اند و اکنون (بهار یا تابستان) بنا به دلایلی به راحتی در معرض نور قرار دارد، میتواند بیش از هر عضو دیگر دچار خارش شود. به عنوان مثال درفصل زمستان ما معمولا لباس آستین بلند به تن میکنیم، در حالی که در فصل بهار تمایل به پوشیدن لباسهای آستین کوتاه داریم، بنابراین باید بدانیم ساعدها و دستهایمان که معمولا درفصل زمستانو پاییز پوشیده و حتی محروم از تابش نور ضعیف خورشید در فصول سرد بوده اند، اکنون ناگهان با روزهای بلند و گرم در معرض تابش نور قوی خورشید هستند که انتظار آن حد تابش و گرما را نداشتهاند و به همین خاطر ممکن است شدت میزان خارش، در صورت کمتر از دستها و ساعد باشد، زیرا طی فصول سرد صورت در تماس مستمر با نور خورشید ضعیف بوده و به اصطلاح به نور آفتاب عادت کرده و مقاومت مختصر داشته است.

گاهی بعضی بیماران از خارش شدید در گوشها و گردن در فصل گرم شاکی هستند که اتفاقا باید گفت اینها کسانی هستند که در فصول سرد با کلاه و شال، گوشها و گردن خود را میپوشانند و در فصول گرم، ناگهان گوشها و گردن آنها در معرض نور شدید واقع میشوند که خود علتی مهم برای بروز خارش و قرمزی طاقت فرسای آنان است.
خارش و قرمزی چشم می تواند عوارضی مانند ایجاد ناخنک در چشم، آب مروارید و ایجاد اختلال در شبکیه را به دنبال داشته باشد

توصیه های درمانی و پیشگیرانه
ـ پوشش کامل پوست مناطق حساس بدن با لباس رنگ روشن، سبک و نخی که اخیرا دچار خارش شده (لباس آستین بلند، دستکش نخی، پیراهن یقه دار، بسته نگه داشتن پیراهن در مناطق گردن و سینه و استفاده از کلاه لبه دار برای جلوگیری از تابش نور آفتاببه گردن و گوشها)
ـ استفاده از کرمهای ضد آفتاب با فاکتور محافظتی 30 یا بالاتر برای صورت، گوشها و پشت دستها و تجدید هر 3 تا 4 ساعت اگر در فضای باز و آفتابی هستید.
ـ اگر شدت خارش زیاد است، میتوانید از پماد موضعی استروئیدی متوسط مانند فلوسینولون در محل خارش و قرص خوراکی ضد خارش، البته با نظر پزشک متخصص، برای مدت کوتاه استفاده کنید.
ـ کسانی که از وسعت و شدت بیشتری از این بیماری رنج میبرند، لازم است با پزشک متخصص پوست برای اطمینان از وجود یا عدم وجود بیماریهای روماتیسمی پوست و مفاصل مشورت کنند.

خارش شدید چشم در فصل گرما را جدی بگیرید
خارش شدید چشم شایع ترین حساسیت چشمی است که در فصل گرما به علت مواجه شدن با آفتاب شدید بروز می کند.
خارش و قرمزی چشم می تواند عوارضی مانند ایجاد ناخنک در چشم، آب مروارید و ایجاد اختلال در شبکیه را به دنبال داشته باشد.
به افرادی که در فصل گرما با آلرژی های چشمی مواجه می گردند، توصیه می شود به منظور اقدامات درمانی مناسب بهتر است به پزشک مراجعه کنند.
استفاده از عینک های آفتابی و کمتر در معرض نور شدید آفتاب قرار گرفتن در کاهش حساسیت های چشمی موثر است.
کسانی که در محیط های خاص به سر می برند، از جمله آنهایی که زیاد کنار دریا هستند، رانندگانی که به مدت طولانی در جاده بسر می برند و همچنین اشخاصی که به ارتفاعات می روند حتما باید از عینک های مخصوص استفاده کنند.
با توجه به فصل گرما و استفاده از استخرهای عمومی، استفاده ازعینک مخصوص شنا برای جلوگیری از حساسیت های چشمی ضروری است.
خشکی چشم از شایع ترین عوارض چشمی در فصل گرما است. این مساله بویژه در زنان بیشتر مشاهده می شود.
یکی از راه های درمان این مشکل استفاده از قطره های اشک مصنوعی است که باعث مرطوب نگه داشتن سطح چشم می شود.
اشک های مصنوعی که در بطری های چند بار مصرف قرار دارند، حاوی ماده نگهدارنده ای هستند که ممکن است چشم نسبت به آن حساس باشد و ایجاد آلرژی و حساسیت کند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیجدیدترین مطالبدستگاههای تخصصی کلینیک خدمات کلینیک صدفگالری عکسمقالات علمیمقالات تخصصیمقالات تزریق بوتاکس ،چربمقالات درباره بیماری هامقالات تغذیه مناسبمقالات مربوط به دورچشممقالات جوانسازیمقالات درباره پوست صورتمقالات درباره لیزرهاسوالات پزشکی شماپیامهای کاربرانتماس با مااستخدامکلینیک صدفآخرین مقالاتهمکاران پزشک کلینیکسایتهای دیگر