دکتر گیتا فقیهی

متخصص پوست و مو


منتخب سازمان نظام پزشکی

تماس با ما

آدرس مطب

خشكي پوست

بـا افزايش سـن ، سلولهاي پوست آب و چربي كمتري توليد خواهد كرد و لذا احتمال بروز خشکی و کم- آبی پوست بیشتر می شود. پوست کم آب ،پیر و چروکیده به نظر می آید و کدورت خاصی در نمای ظاهری آن بروز می یابد.

براي مقابله با خشكي پوست مراحل زير را طي كنيد :
از مرطوب كننده استفاده كنيد: به خصوص در فـصل پـايـيـز و زمـستان از مرطوب كننده استفاده كنيد. و يا آنكه از سيستمهاي مرطوب كننده خانگي سود برید . بـر خلاف تصور عام هنگامي كه شما در معرض آب قرار مي گيـريد بـدن شـما رطوبت بيشتري از دست مي دهد و بنابرین هر چه بيشـتر در معرض آب قرار گيريد پوست شما خشكتر و پير تر مي گردد. از آب ولرم و يا خنك ( و نـه آب داغ ) براي شسـتشوي بدن خود استفاده كنيد زیرا که آب داغ چربي طبيعي پوست بدنتان را از ميان خواهد برد ، و هرگاه از وان استفاده ميكنيد به آن روغن مخصوص حمام یاBath oil اضافه كنيد. در وان بيش از 15 دقيقه باقي نـمانيد و پس از آن از مرطوب كننده استفاده كنيد.

خواب مناسب : كيفيت خوابيدن شما روي پوست شما تاثير گذار ميباشد. از بالش بزرگ و راحت استفاده کنید.

در مــعرض حرارت قرار نگيـريد : گـرما قـادر اسـت بـه درون پـوسـت رخـنـه كـرده و بـه بافتهاي همبند صدمه وارد كند. هنگام استفاده از سشوار دستي آن را در حالت بسيار داغ قرار ندهيد و جريان هواي گرم را مستقيما بسمت پوست نگيريد. از گرماي نيمروزي نيز پرهيز كنيد.

از عوامل جوي بدور باشيد : هـنگامي كه در تابستان از خانه خارج مي گـرديـد براي محافظت از پوست صورتتان از بادهاي گرم و خورشید سوزناك این فصل ، از ضدافتاب و عینک دودی ومـاسـك صـورت اسـتـفــاده كنيد. پيش از آنكه به شنا برويد از يك مرطوب كننده قـوي اسـتـفاده كـنيد تا از جذب كلر به پوستتان جلوگيري بعمل آيد.

شستشوي چشمي : براي برطرف كردن چشمان پف كرده يك كتري چاي دم كـنيد و بگذاريد تا خنك گردد و سپس چشمها را با آن شستشو دهيد و يا بـه مـدت چنـد دقـيـقه پلک چشم هايتان را کمپرس سرد کنید تا پـف چشمانتان تقليل يابند.

آب فـراوان بـنوشيـد : مـتـخصصين تـوصـيه مي كـنـند كـه حـداقـل روزانـه 8 ليـوان آب بنوشيد. اين كار حقيقتا شرايط پوست را بهبود مي بخشد.

تغذيه مناسب براي جوان باقي ماندن و سلامتي پوست ضروري ميباشد. بـه نكات زير توجه كنيد :

* مطمئن شويد رژيم غذاييتان حاوي ويتامينها و مواد معدني ضروري ميباشد.

* آنـتـي اكسيدانها كه شامل ويتـاميـن A,C,E مي بـاشـنـد صـدمـات نـاشي از نور خورشيد را كاهش ميدهند. ويـتـامين A سرعت بـازسـازي سـلـولها را افـزايـش، رشد سلولها را عادي و جريان و تشكيل كلاژن را افزايش ميدهد.

* سبزيجات و ميوه جات تازه منبع خوبي از ويتامين A و C بوده درحالي كه مصرف آجيل ويتامين E بدن را تامين خواهد كرد.

* روي ماده معدني ضروري براي توليد كلاژن ميباشد(بافت پشتيبان پوست).جگر گـوساله و گـاو، گـوشت لخم گاو، تخمه آفتاب گردان، بـادام زميني و پنير مـنـابـع خوبي از روي ميباشند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تفاوت پسوریازیس و اگزماصفحه اصلیبیوگرافیجدیدترین مطالبدستگاههای تخصصی کلینیک خدمات کلینیک صدفگالری عکسمقالات علمیمقالات تخصصیمقالات تزریق بوتاکس ،چربمقالات درباره بیماری هامقالات تغذیه مناسبمقالات مربوط به دورچشممقالات جوانسازیمقالات درباره پوست صورتمقالات درباره لیزرهاسوالات پزشکی شماپیامهای کاربرانتماس با مااستخدامکلینیک صدفآخرین مقالاتهمکاران پزشک کلینیکسایتهای دیگر