عضویتدکتر فقیهی
جوانسازی دوباره با آرف فرکشنال
دلایل ایجادتیرگی دور چشم
دلایل ایجاد حساسیت به رنگ مو
تفاوت زگیل تناسلی و زائده های پوستی
کاشت موی طبیعی برای بانوان
تکنیک ها ی جوانسازی دست ها

میخچه و یا پینه پا چگونه درمان میشود

میخچه و پینه پا نواحی ضخیمی از پوست هستند که بر اثر فشار یا اصطکاک به وجود میآیند. این دو عارضه هنگام پوشیدن کفش یا راه رفتن باعث درد میشوند.میخچه معمولاً روی دستها و مچ پاها به وجود آمده و عموماً نیازی به درمان ندارد.پینه پا دارای یک هسته داخلی است که میتواند نرم یا سخت باشد. پینه های نرم بین انگشتان پا و پینه های سخت روی انگشتان پا به وجود میآیند. پینه هایی که به خاطر پوشیدن کفشهایی با اندازه نامناسب بروز میکنند اغلب با پوشیدن کفشهایی با اندازه مناسب رفع میشوند.

علت بروز میخچه و پینه پا چیست؟
میخچه و پینه پا به دلیل اصطکاک یا فشار مکرر بر روی ناحیه ای از پوست به وجود می آیند. فشار وارده بر پوست باعث میشود پوست بمیرد ودر ناحیه مرده یک سطح محافظ سخت ایجاد شود.پینه نرم هم به همین شکل به وجود می آید، با این تفاوت که وقتی عرق در محل تشکیل پینه محبوس میشود، هسته سخت آن را نرم میکند. این نوع پینه پا معمولاً بین انگشتان پا ایجاد میشود. میخچه و پینه پا ناشی از ویروس نبوده و مسری نیستند.به دست گرفتن مکرر اشیائی که فشار روی دست وارد میکنند، مانند ابزارها (بیلچه باغبانی یا چکش) یا تجهیزات ورزشی (راکت تنیس)، عموماً باعث بروز میخچه در دست میشود.

میخچه و پینه پا معمولاً به دلیل فشار ناشی از کفش و چکمه به وجود می آیند. پابرهنه راه رفتن هم باعث بروز میخچه پا میشود.میخچه و پینه پا اغلب روی بونیونها، انگشتان چکشی یا چنگالی و یا روی برآمدگی های ناشی از آرتریت روماتوئید بروز میکنند. میخچه و پینه پا به دلیل فشار مکرر ناشی از فعالیتهای ورزشی (مثل میخچه کف پای دوندگان)، غیرطبیعی بودن شیوه راه رفتن، یا اشکال در ساختار استخوانی مچ پا، مانند صافی کف پا یا خارهای استخوانی (زائده های کوچک استخوانی که در امتداد مفاصل تشکیل میشوند) نیز به وجود می آیند.

علائم آنها کدامند؟
میخچه و پینه پا را میتوان از ظاهرشان شناخت. میخچه سخت، خشک و ضخیم بوده و رنگ آن مایل به خاکستری یا مایل به زرد است. به علاوه، نسبت به پوست اطرافش حساسیت به لمس کمتری داشته و در محل بروز آن یک برآمدگی احساس میشود. پینه های سخت نیز محکم و ضخیم بوده و معمولاً یک مرکز خاکستری دارند که دور آن را یک حلقه زرد رنگ نرم گرفته است. یک پینه نرم شبیه یک زخم باز است.میخچه و پینه پا دردناک نبوده اما میتوانند هنگام راه رفتن یا پوشیدن کفش باعث درد شوند. گاهی اوقات این دو عارضه قرار گرفتن پا در کفش را مشکل میکنند.

میخچه و پینه پا چگونه تشخیص داده میشوند؟
پزشک به میخچه یا پینه ای که دردسرساز شده نگاهی می اندازد. او همچنین در مورد کار، عادات یا نوع کفشهایی که بیمار میپوشد از او سؤالاتی میپرسد. اگر پزشک احتمال دهد که مشکل از استخوانهای بیمار باشد از پای او عکس رادیولوژی گرفته میشود.

میخچه و پینه چگونه درمان میشوند؟
میخچه و پینه پا که عبارت است از ضخیم شدن پوست ناحیه ای از مچ پا، مشکل بسیار شایعی است، خصوصاً در مواردی که افراد تمام روز کفش های تنگ یا پاشنه بلند میپوشند. اماجای نگرانی نیست؛ روشهای مختلفی برایدرمان میخچه و پینه وجود دارد.
نکته مهم این است که فشار موجود بر ناحیه درگیر پوست برداشته شود.
-کفشهای راحتِ بدون پاشنه و با اندازه مناسب انتخاب کنید
-برای انجام کارهای تکراری که به پوست دست آسیب میرسانند از دستکش های چرمی استفاده کنید
-برای یکنواخت تر کردن فشار در اطراف ناحیه درگیر، و در نتیجه کاهش اصطکاک، از یک بالشتک یا مشمع محافظ میخچه استفاده کنید.
-برای کاهش فشار، انگشتان پا را با استفاده از پنبه نرم، پشم گوسفند، پارچه های نرم یا اسپلینت های مخصوص از یکدیگر جدا کنید.

ضخامت پوست را کاهش دهید.
-سطح پوست را با استفاده از کاغذ سمباده، سوهان یا سنگ پا بسایید (برای سهولت کار ابتدا به مدت ۱۰ دقیقه یا بیشتر پوست ناحیه مورد نظر را در آب گرم بخیسانید)
-برای برداشتن هسته مرکزی پینه، با استفاده از وسیله ای که مخصوصاً برای چیدن پینه طراحی شده سطح پوست درگیر را بچینید.
-از کرمهای کراتولیتیک یا کرمهای ترک پای حاوی اوره، سالیسیلیک اسید یا اسید لاکتیک استفاده کنید.

برای تسکین ناراحتی ناشی از ترکهای دردناک به وجود آمده:
-از یک پماد لوبریکانت غلیظ مثل ژل پترولیوم استفاده کنید
-روی محل ترک را با چسب هایی مثل چسب زخم مایع یا چسب ناخن کاملاً بپوشانید
-در صورت وجود عفونت از پمادهای آنتیبیوتیک استفاده کنید
- محل ترک را با چسب زخم بپوشانید

بهتر است برای درمان میخچه و پینه پا به یک متخصص پا مراجعه شود .

چگونه میتوان از ایجاد میخچه و پینه پا جلوگیری کرد؟
میتوان با حذف یا کاهش فشار از روی پوست، از بروز میخچه یا پینه پا جلوگیری کرد.معمولاً با پوشیدن دستکش های محافظ در هنگام انجام کارهایی مثل باغبانی یا بلند کردن وزنه های سنگین میتوان از بروز میخچه دست جلوگیری کرد. پوشیدن کفش و جوراب هایی با اندازه مناسب نیز عموماً از بروز میخچه پا جلوگیری میکند.همچنین میتوان با اندازهگیری هر دو پا قبل از خرید کفش، نیز از بروز این عارضه جلوگیری کرد.

کفش هایی با اندازه مناسب بپوشید
هنگام استفاده از ابزارهایی مثل شنکش یا بیلچه باغبانی دستکش بپوشید. اگر سایر بخشهای بندتان در معرض اصطکاک قرار دارد از پوششهای محافظ مناسب استفاده کنید. برای مثال، اگر قرار است برای مدتی با زانو روی فرش قرار بگیرید، زانوبند بپوشید.
استخوانهای مچ پا و حتی سفتی عضلات پشت ساق پا بر نحوه راه رفتن اشخاص تأثیر میگذارد. اگر شما هم چنین مشکلاتی دارید، یک متخصص پا میتواند به شما کمک کند تا با انجام برخی تغییرات از دچار شدنتان به مشکلاتی مانند میخچه و پینه پا جلوگیری کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :