عضویتمرکز للتجمیل و زراعه الشعر صدفدکتر فقیهی
تاثیر هیرفیلر بر رشد مجدد موها
تکنیک ها ی جوانسازی دست ها
دلایل ایجادتیرگی دور چشم
جوانسازی دوباره با آرف فرکشنال
مزوتراپی چگونه انجام میشود؟
آفتاب سوختگی و راه کار درمانی آن

مکانیزم انجام و اثر بخشی مزوتراپی

مزوتراپی
ریزش مو در افراد مختلف علل متفاوتی دارد که از آن جمله میتوان به چند مورد زیر اشاره کرد: استرس، عدم تغذیه صحیح، عدم خواب کافی، عدم جذب ویتامینهای مورد نیاز، عدم رعایت بهداشت، عدم تعادل هورمونی و آسیب دیدن ساقه مو بر اثر عواملی مانند کشیدن موها.در مزوتراپی با تزریق انواع مواد تقویتکننده رشد مو به ویژه ویتامینهای گروه c و b، ماینوکسیدیل، جینسنگ، داروهایی که باعث افزایش جریان خون میشوند و نیز هورمون (فقط در آقایان) تلاش میشود ریزش موها برطرف شود و سپس موهای جدید برویند. در این روش به هیچ عنوان از کورتون استفاده نمیشود.

مکانیزم عمل مزوتراپی
در مزوتراپی از هر دو محرک فیزیکی (مکانیکی) و شیمیایی استفاده میشود. بسته به مشکل مورد درمان، دوزهای کوچکی از داروهای مختلف به نواحی معینی از پوست سر تزریق میشوند. این دوزها مثل یک گلوله دارویی عمل میکنند که مستقیماً به ناحیه مورد نظر از بدن انتقال داده میشود.

مکانیکی :
سوزن یک سوراخ ریز در پوست ایجاد میکند که محرک یک فرایند التیام است. پوست در واکنش به این آسیب کلاژن و الاستین تولید میکند، که دو عنصر کلیدی تشکیل دهنده ساختمان پوست هستند. از آنجا که این تزریقات باعث هیچگونه آسیب واقعی به کلاژن یا حذف آن نمیشوند، کلاژن جدید به کلاژن موجود اضافه میشود.

شیمیایی :
ترکیبات فعال تزریق شده اندامهای مورد نظر را تحریک میکنند. برای مثال، اگر گردش خون ضعیف باشد، از یک ماده گشاد کنند عروق (مثل کومارین) استفاده میشود؛ در صورت وجود التهاب بیش از حد، از یک داروی ضدالتهاب (مثل سیلیکون ارگانیک) استفاده میشود. کیفیت ماده مورد استفاده و تأثیر ترکیب آن در درمان مورد نظر، از مهمترین موارد در این روش هستند. نکته جالب این است، که میتوان ترکیب آمینو اسیدها، مواد معدنی، ویتامینها، کوآنزیمها و اسیدهای نوکلئیک تزریق شده را کاملاً مطابق با نیازها و ترجیحات بیمار اصلاح کرد. به علاوه، این روش بیخطر و بدون درد بوده و بدون هرگونه نیاز به تزریق بیحسی موضعی یا حتی تعویض لباس بیمار، انجام میشود.

قبل از شروع تزریق
ابتدا یک پماد بیحس کننده روی پوست سر مالیده میشود. بعد از 45 دقیقه، قطرات کوچکی از داروی ریزش مو به تمامی ناحیه درگیر پوست سر تزریق میشود. این کار با یک سرنگ انسولین یا مزوگان انجام میشود. برای دیدن نتایج دست کم به 4 تا 5 سیکل نیاز است. و برای بدست آوردن نتایج دائمی، به 6 تا 8 جلسه نیاز است.

مراقبت و نگهداری
با استفاده از این روش درمانی شگفتانگیز دیگر نیازی به جراحیهای پیوند مو و سایر گزینههای دردناک و گران قیمت نیست. البته برای بدست آوردن بهترین نتایج در سریعترین زمان، میبایست بیمار تغذیه سالمی داشته باشد، تنقلات کمارزش (هله هوله) و غذاهای ناسالم مصرف نکند، از یک رژیم لاغری سختگیرانه پیروی کرده و به طور مرتب ورزش کند.

این روش برای چه کسانی مناسب نیست ؟
این روش کاملاً بیخطر است و هیچگونه منعی برای استفاده از آن وجود ندارد؛ البته کسانی که به داروهای مورد استفاده آلرژی دارند باید از آن اجتناب کنند. برای اطمینان از مناسب بودن این روش برای بدن و پوست سرتان میبایست قبل از درمان با یک متخصص مو مشورت کنید. همچنین، اکیداً توصیه میشود یک تست آلرژی (حساسیت) هم انجام دهید تا مشخص شود که هیچ یک از اجزاء ترکیب مورد استفاده باعث واکنشهای آلرژیک در شما نمیشوند. افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده کرده یا سابقه لختگی خون دارند میبایست به فکر گزینههای درمانی دیگری باشند. مناسب بودن این روش به مرحله ریزش مو مردان و زنان نیز بستگی دارد. اگر موی خیلی زیادی است دست داده باشید، ممکن است این روش چندان برایتان مؤثر نباشد، پس بهتر است قبلاً در این مورد با یک متخصص مشورت کنید. زنان باردار و شیرده هم نمیتوانند از مزوتراپی موی سر استفاده کنند.

اثربخشی مزوتراپی
نتایج مزوتراپی مو تحت شرایط بهینه، یعنی با انجام درمانهای اصلاحی و تغذیه مناسب و ورزش، دائمی شده و تأثیر درمان حفظ میشود. به علاوه، اگرچه اکثر بیماران بعد از دو یا سه جلسه درمان نتایج ملموسی بدست میآورند، اما بیمارانی هم بودهاند که تنها بعد از یک جلسه بهبود قابل توجهی را در موهایشان مشاهده کردند. با این حال، در موارد شدید، بیماران برای مشاهده نتیجه به حدود 5 جلسه نیاز دارند، که در طول یک دوره 4 تا 6 ماهه انجام میشوند. در کل، استفاده از مزوتراپی برای مردان و زنانی که از آلوپسی آندروژنتیک رنج میبرند شدیداً توصیه میشود.

مزایای مزوتراپی
مزایای مزوتراپی نسبت به سایر روشهای درمان ریزش مو عبارتند از :
1- روشی غیرتهاجمی و تقریباً بدون درد است.
2-ب عد از درمان به استراحت چندانی نیاز نیست، طوریکه میتوانید درست پس از درمان به سر کارتان برگردید.
3- زمان مورد نیاز برای بهبودی نسبت به سایر روشها کوتاهتر است. در سایر روشها باید یک یا چند صبر کنید تا بتوانید نتیجه را ببینید، در حالیکه در این فرایند برای دیدن نتایج ملموس تنها به 4 تا 5 هفته نیاز دارید.
4- نتایج آن جالب توجهند. با استفاده از این روش عملاً میتوانید از طاسی جزئی و کامل خلاص شوید.
5- از روشهای جراحی مشابه بسیار ارزانتر است.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :