دکتر گیتا فقیهی

متخصص پوست و مو


منتخب سازمان نظام پزشکی

تماس با ما

آدرس مطب

ترک بدن یا استرچ مارک چیست و راهکار درمان آن

پارگی هایی که در پوست رخ می دهد در زبان لاتین استرچ مارک نامیده میشود .

در مورد مقابله با این مشکل اصلیترین و موثرترین راه کم کردن از روند افزایش و یا کاهش وزن است به این معنی که افزایش و کاهش وزنی که در برنامه دارید را معقولانه و با شتاب مناسب پیاده کنید .زمانی که شما در طول مدت زمان کوتاه افزایش و یا کاهش وزن زیادی را تجربه میکنید اولا با عوارضی همانند پارگی های شدید پوستی و یا چین چروک خوردن پوست دست به گریبان خواهید بود و از سوی دیگر باید توجه داشته باشید که افزایش وزن زیاد در مدت کم هرگز نمیتواند در نتیجه تشدید پروتئین سازی در توده های عضلانی رخ داده باشد و دراغلب موارد آبی است که در بدن و در زیر پوست جمع میوشد و پس از مدتی که این عوارض را بر جای گذاشت دوباره از بدن دفع شده و شما را عزادار حجم از دست رفته خواهد کرد .این مسئله در مورد کاهش وزن نیز شدیدا صدق میکند به این معنی که وزن از دست رفته در این مدت که ناشی از دفع آب بوده از سویی با چین خوردن پوست همراه بوده و از سوی دیگر پس از مدت کوتاهی با بازگشت وزن مواجه خواهید شد .

دلیل اصلی ترک بدن
دلیل اصلی بروز این پارگی ها در پوست از هم گسسته شدن و پاره شدن رشته های کلاژن است به این معنی که این رشته که در پوست بدن وجود داشته و خاصیت ارتجاعی پوست را رقم میزنند به دلیل افزایش / کاهش ناگهانی و شدید حجمی که شما رقم زده اید توان و طاقت ارتجاع خود را از دست داده و از هم جدا میشوند و نتیجه نیز به صورت پارگی های گاها شدید پوستی رخ مینماید .زمانی که زنان باردار شده و با افزایش محسوس و فوری حجم شکم روبرو میشوند نیز پارگی پوستی در نتیجه از هم گسستن رشته های کلاژن رخ میدهد .

ژنتیک
صد البته در این میان به ژنتیک هم باید اشارهای کرد به این معنی که برخی از افراد به دلیل دارا بودن ژنتیک برتر از چنین پارگی هایی در امان هستند و رشته های کلاژن و پوست آنها مقاومتر از حد معمول عمل می کند.

* توصیه
عمل کردن به این توصیه ها قطعاً و یقیناً شما را در مهار پدیده پارگی پوست و در پیشگیری از بروز این پدیده یاری خواهد کرد :
1- ماساژ دادن پوست بدن و ناحیه پاره شده پوست با کرم ها و روغن های گیاهی تا حدود زیادی به برطرف شدن این عوارض کمک خواهد کرد .برای مثال می توانید از انواع کرم ضد ترک آنتی استرچ مارکاستفاده کنید که علاوه بر ابرسانی ترک های حاصل از بازشدگی پوست(بر اثر چاقی و لاغری و…) را کاهش میدهد واستحکام و خاصیت ارتجاعی پوست افزایش میابد و در نتیجه نرم و صاف میشود.( هر روز صبح و شب بر روی پوست خود ماساژ دهید.)

2- در برخی موارد کیسه کشیدن به بدن در حین دوشی که روزانه میگیرید با زدودن لایه های مرده پوست به شادابی پوست و به بهتر شدن اوضاع پوست پاره شده کمک خواهد کرد .

3- ماساژ دادن پوست با روغنهای ویتامین e نیز به بهبود وضعیت پارگی های پوستی کمک خواهد کرد همچنین از این کرمها و روغن ها پس از دوش گرفتن میتوانید استفاده کنید به این معنی که نواحی عارضه دیده را با این پمادها و کرم ها ماساژ دهید .

4- با مشورت پزشک خود میتوانید در مواردی که عارضه حاد است از کرمهای tretinoin استفاده کنید از این پماد برای درمان آکنه و پیری پوست استفاده میشود .
5- از غذاهایی که حاوی ویتامین های a,e,c هستند در طول روز استفاده کنید وتوجه داشته باشید که این مواد غذایی سالم وتازه باشند .
این ویتامین ها برای تولید شدن رشته های کلاژن در بدن الزامی هستند و از این رو در صورت لزوم میتوانید از مکمل های غذایی حاوی این ویتامینها هم استفاده کنید .

6- از غذاهایی که حاوی روی هستند نیز میتوانید استفاده کنید و صد البته در این میان میتوان استفاده از مکمل های حاوی روی را نیز توصیه کرد و میتوان اشاره نمود که مهمترین این دسته از مکمل ها همان مکمل شناخته شده zma است .در این میان میتوان استفاده از اسیدهای چرب ضروری که امروزه به صورت مکمل های غذایی نیز تهیه شده و روانه بازار شده است را نیز توصیه نمود .

7- زدودن آب بدن و کم آبی شدید نیز به مرور زمان به این عوارض و به از بین رفتن سلامت پوست میانجامد و از این رو مصرف آب کافی در طول روز را نیز برای سلامت پوست میتوان الزامی دانست .
8- در صورت لزوم از روشهای نوین درمان که لیزر یکی از این نمونه هاست برای درمان این عوارض هم میتوان بهره برد ولی در اغلب موارد بدون استفاده از روشهای درمانی و تنها با به کار بستن توصیه های مذکور میتوان این عوارض را از بین برد .

پیشگیری
بهترین روش برای پیشگیری از این موضوع کنترل اضافه وزن و چاق شدن میباشد. یعنی اگر بمرور زمان افزایش وزن پیدا کنید دیگر این ترکها ایجاد نمیشود.سن اولین بارداری در بروز ترک های بارداری نقش به سزایی دارد. بین ۸۰% تا ۹۰% بانوانی که در سنین بین ۱۶ تا ۲۰ سالگی باردار شده اند دچار ترک های پوستی می شوند، در حالی که احتمال بروز این ترک ها در بانوانی که اولین بارداری آنها پس از ۳۵ سالگی است بسیار کمتراست . وراثت و رنگ پوست نقشی در ایجاد ترک های پوستی ندارند و هیچ کدام معیاری صد در صد در تعیین نوع پوست از نظر بروز یا عدم بروز ترک های پوستی نمی باشد.چرب کردن پوست با روغنهای طبیعی در پیشگیری موثراست.که اگر ترک های پوستی درمان نشوند، امکان بهبود خود به خود آنها وجود ندارد، یعنی این ترک ها هرگز خود به خود برطرف نمی شوند و تنها رنگ آنها به سمت سفید مرواریدی می رود، ولی طول و پهنای آنها تغییر نمی کند.

درمان :
*با درمان های ویژه پس از چند هفته می توان پهنا ، عمق و رنگ ترک ها را به میزان قابل توجهی کاهش داد
*استفاده صحیح و مرتب از محصولات درمانی، به مدت ۶ الی ۸ هفته در نواحی دارای ترک بسیار مؤثراست اولین نتایج مثبت ۲۱ تا ۲۵ روز پس از شروع اولین درمان قابل رویت است.
*با درمانهای موضعی تاحدی می توان ازشدت این ضایعات کاست که شامل مصرف کرم های چون تره تینوئین است.
*از مزوتراپی نیز جهت درمان این خطوط میتوان استفاده کرد .موادی همچون ویتامین س تزریقی هم بر تغییر رنگ هم سنتز کلاژن موثر است.
***راههای درمانی آن لیزر، میکرودرم ابرشن است که از شدت وعمق ضایعات می کاهد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیجدیدترین مطالبدستگاههای تخصصی کلینیک خدمات کلینیک صدفگالری عکسمقالات علمیمقالات تخصصیمقالات تزریق بوتاکس ،چربمقالات درباره بیماری هامقالات تغذیه مناسبمقالات مربوط به دورچشممقالات جوانسازیمقالات درباره پوست صورتمقالات درباره لیزرهاسوالات پزشکی شماپیامهای کاربرانتماس با مااستخدامکلینیک صدفآخرین مقالاتهمکاران پزشک کلینیکسایتهای دیگر