دکتر فقیهیعضویت
تفاوت زگیل تناسلی و زائده های پوستی
تکنیک ها ی جوانسازی دست ها
دلایل ایجادتیرگی دور چشم
کاشت موی طبیعی برای بانوان
جوانسازی دوباره با آرف فرکشنال
دلایل ایجاد حساسیت به رنگ مو

بیماری پسوریازیس را بشناسیم

برخلاف باور عامه مردم، پسوریازیس یک بیماری پوستی کاملا غیرواگیر است. قسمتهایی از پوست افراد مبتلا به این بیماری، ضخیم، قرمز و پوشیده از پوسته هایی به رنگ نقره ای یا سفید صدفی است. پسوریازیس، به دلیل رشد سریعتر از حد معمول سلولهای پوستی، به علت کاهش قدرت ایمنی بدن فرد مبتلا، اتفاق میا فتد بنابراین نمیتواند نوعی بیماری واگیردار باشد.

آیا پسوریازیس فقط پوست را درگیر می کند ؟
نه، پسوریازیس انواع بسیار مختلفی دارد و میتواند به شکل پوستههای ضخیم، تاول یا حتی لکه های قرمز پوستی خودش را نشان دهد. با این حال، این بیماری فقط یک ناراحتی پوستی نیست و میتواند به شکل ورم مفاصل پسوریاتیک هم ظاهر شود. این ورم بسیار دردناک است و باعث خشک و دردناک شدن مفاصل میشود.

آیا میتوان پسوریازیس را با لیزر درمان کرد ؟
بله، لیزرهای مختلف پزشکی میتوانند مناطقی از پوست که درگیر پسوریازیس خفیف یا متوسط شده است، هدف قرار دهند و ضایعات ناشی از بیماری را تاحد قابل قبولی از بین ببرند.البته لیزردرمانی برای از بین بردن ضایعات ناشی از پسوریازیس در یک جلسه ممکن نیست و به جلسات درمانی متعددی با توجه به شدت و وسعت ضایعات، نیاز است. پسوریازیس خفیف و متوسط با استفاده از کرمها، پمادها، لوسیونها و حتی قرصها و آمپول هم قابل درمان و کنترل خواهدبود. نوردرمانی هم از دیگر راههای درمانی برای این بیماری است. بد نیست بدانید که تابش اشعه ماورای بنفش به ضایعات ناشی از پسوریازیس میتواند سرعت رشد سلولهای عامل بیماری را کاهش دهد.

غذاهای خاصی میتوانند باعث تحریک و تشدید پسوریازیس شوند ؟
نه، برخی از افراد مبتلا به پسوریازیس ادعا میکنند بیماری آنها با خوردن غذاهای خاصی تشدید میشود در حالی که هنوز هیچیک از منابع علمی و معتبر دنیا وجود رابطه بین غذا و این بیماری پوستی را تایید نکرده اند. البته ناگفته نماند عوامل دیگری مانند استرس، خشکی هوا، سرمای بیش از حد و گلودرد استروپتوکوکی هم میتوانند جزو عوامل تشدیدکننده پسوریازیس باشند. از دیگر محرکهای این بیماری هم میتوان به آسیبهای پوستی (بریدگی، خراش یا آفتابسوختگیهای شدید) یا استفاده از برخی داروهای خاص هم اشاره کرد. به همین دلیل اگر احساس کردید وضعیت ضایعات پوستی شما با خوردن مواد غذایی خاصی بدتر میشود، چند هفته مصرف آن خوراکی را از برنامه غذایی خود حذف کنید تا ببینید آیا تشدید بیماریتان، واقعا ربطی به نوع غذای شما داشته یا نه؟ در نهایت اگر ربطی بین آن ماده غذایی و تشدید بیماریتان پیدا کردید، با پزشک در این مورد مشورت کنید.

آیا استفاده از لاک ناخن برای بیماران مبتلا به پسوریازیس مجاز است ؟
بله، معمولا بیش از نیمی از افراد مبتلا به این بیماری با مشکلاتی مانند تغییر رنگ و شکل ناخنهای خود مواجه میشوند. هرچند لاک ناخن نمیتواند تاثیری در محافظت از ناخنهای آسیب دیده داشته باشد اما میتواند شکل ظاهری آنها را بهتر کند. بهطور کلی به افراد مبتلا به پسوریازیس توصیه میشود برای پیشگیری از آسیب بیشتر ناخنهای خود، آنها را کوتاه نگه دارند و حتما پیش از خروج از خانه دستکش بپوشند.

ضایعات ناشی از بیماری پسوریازیس در اثر گرمای هوا بدتر می شوند ؟
نه، ضایعات ناشی از این بیماری در اثر تماس با هوای سرد و خشک، وضعیت بدتری پیدا میکنند. از این رو، بیماران مبتلا به پسوریازیس در فصل زمستان که هوا سردتر و نور آفتاب کمتر است، شرایط نامطلوبتری پیدا میکنند. معمولا بیشتر این بیماران،در تابستان که نور آفتاب به پوست آنها میتابد،حال و روز بهتری دارند. به طور کلی به افراد مبتلا به پسوریازیس توصیه میشود در فصل پاییز و زمستان، هوای خانه را با استفاده از دستگاههای بخور گرم و پوست خود را هم با استفاده از کرمهای نرم کننده، مرطوب نگه دارند.

آیا ورزش به بهبود شرایط این بیماران کمک می کند ؟
بله، ورزش نه تنها باعث حفظ سلامت قلب و ریه هایتان میشود و به افزایش خلق وخویتان کمک میکند، میتواند باعث حفظ سلامت پوست شما هم شود. نتیجه تحقیقات اخیر نشان میدهد ورزشهای با شدت متوسط به بالا میتوانند از ابتلا به پسوریازیس پیشگیری کنند. ضمن اینکه ورزش به کنترل و درمان سریعتر این بیماری هم کمک خواهد کرد و درد ناشی از ورم مفاصل پسوریاتیک را هم کم میکند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :