دکتر گیتا فقیهی

متخصص پوست و مو


منتخب سازمان نظام پزشکی

تماس با ما

آدرس مطب

بیماری لوپوس و انواع آن

بیماری لوپوس چیست؟
بیماری لوپوس جز بیماری های خود ایمنی می باشد. لوپوس هنگامی به وجود می آید که سیستم ایمنی فرد به بافت ها و اندام های بدن آن حمله می نماید. هنگامی که یک فرد به لوپوس مبتلا می شود در نقاط مختلف بدن وی مانند مفاصل، پوست و کلیه ها ورم و التهاب ایجاد می شود.
از آنجایی که علایم لوپوس مشابه علایم بیماری های مختلف دیگری نیز می باشد، تشخیص لوپوس سخت می باشد. بعضی افراد مستعد ابتلا به این بیماری بدنیا می آیند و عوامل ساده و معمولی همچون عفونت ها، مصرف بعضی دارو های خاص و یا حتی نور خورشید محرک ابتلای آنها به لوپوسمی شود. هرچند درمان کاملی برای لوپوس وجود ندارد، اما انواع درمان ها برای کنترل بیماری و کاهش شدت آن موجود می باشد.

انواع بیماری لوپوس کدام اند؟

* لوپوس اریتماتوی قرص مانند (DLE):
این نوع لوپوس معمولا پوستی که در برابر آفتاب قرار گرفته را تحت تاثیر قرار داده و تاثیری بر روی اندام های حیاتی نمی گذارد. شایعات قرص مانند (گرد) این بیماری معمولا بعد از بهبود باعث باقی ماندن جای آنها بر روی پوست می شوند.

* لوپوس اریتماتوی سیستماتیک (SLE):
این نوع لوپوس جدی تر بوده و می تواند باعث بوجود آمدن جوش ها و کهیرهایی شکل پروانه بر روی پوست بینی و گونه ها و در صورت درمان نشدن بر روی تمام پوست بدن شود.
بجز آسیب دیدن پوست بیماری لوپوسمی تواند باعث ملتهب شدن و یا آسیب دیدن مفاصل، ماهیچه ها، غشاء درونی یا اطراف ریه، قلب، کلیه و مغز شود.

شناخت علائم بالقوه ی لوپوس
علائم ممکن است متفاوت باشند و در طول زمان تغییر کنند. علائم معمول عبارتند از:
خستگی شدید
درد مفصل
تورم مفصل
سردرد
راش روی گونه ها و بینی که «راش پروانه ای» نامیده میشود.
ریزش مو
کمخونی
مشکلات لخته شدن خون
انگشتان در هوای سرد، سفید یا آبی و مورمور میشوند که به عنوان نشانگان شناخته میشود.
سایر علائم به بخشی از بدن که این بیماری به آن حمله میکند، بستگی دارد مانند دستگاه گوارش، قلب یا پوست.

علائم و نشانه های بیماری لوپوس با بسیاری از دیگر بیماری ها مشترک می باشند و همین مساله باعث شده تا تشخیص بیماری لوپوس سخت شود. البته شما هر کدام از این علائم را دارید سریعا به مطب پزشک مراجعه نمایید. پزشکان برای تشخیص این بیماری آزمایشات مختلفی را انجام می دهند.

علل بیماری لوپوس
بیماری لوپوس زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت های سالم بدن حمله کند. به نظر می رسد که بیماری لوپوس به علت ترکیبی از دلایل ژنتیکی و دلایل محیطی به وجود می آید.
افرادی که زمینه ی ارثی بیماری لوپوس را دارند، ممکن است در تماس با چیزی که در محیط می تواند باعث ایجاد بیماری لوپوس شود، به این بیماری مبتلا شوند. با این حال در بسیاری از موارد علت ایجاد بیماری ناشناخته است.

برخی از محرک های بالقوه برای ایجاد بیماری عبارتند از:
نور خورشید
قرار گرفتن در معرض آفتاب ممکن است باعث ایجاد ضایعات پوستی شده و یا موجب یک واکنش داخلی در افراد مستعد به بیماری شود.

داروها
بیماری لوپوس می تواند توسط انواع خاصی از دارو های ضد تشنج، دارو های فشار خونو آنتی بیوتیک ها ایجاد شود. افرادی که بیماری لوپوس آنها به علت مصرف دارو به وجود می آید، معمولا با قطع شدن مصرف آن نوع داروی خاص،علائم لوپوس آنها نیز از بین می رود.

مشکلات شایع در لوپوس
1- مشکلات کلیه
حدود سه چهارم بیماران مبتلا به لوپوس، دچار مشکلات کلیوی میباشند. این مشکل، فاقد علائم آشکاری میباشد. برخی مردم، متوجه ورم پاها و یا مچ پاها میشوند. برخی از مردم وقتی متوجه مشکلات در کلیه میشوند که خون و یا پروتئین غیرعادی در آزمایش ادرار ظاهر شود.

2- مشکلات قلبی
ورم در اطراف قلب در بیماران مبتلا به لوپوس دیده میشود. این مشکل باعث درد در طرف چپ سینه میشود. برخی از افراد هم دچار لخته خون و بیماریهای دریچه قلب میگردند.

3- مشکلات ریوی
بافت ریه دچار ورم میشود و باعث تنفس مشکل و یا درد سینه میگردد.
برخی مواقع،لوپوس باعث درد سینه میشود که این درد مربوط به قلب و یا ریه نمیباشد. این درد در نتیجه ورم عضلات سینه و یا مفاصل دنده رخ میدهد.

4- مشکلات گوارشی
معمولا بیماری لوپوس، مشکل گوارشی در پی ندارد. اما برخی افرد دچار دلدرد، استفراغ، بلع سخت و ورم لوزالمعده یا کبد میشوند. این علائم در اثر لوپوس یا داروهای درمان کننده آن میباشد.

5- کم خونی
لوپوس و داروهای درمان کننده آن، موجب کم خونی میشوند. تعداد کمی گلبول قرمز در خون وجود دارد و به سرعت تخریب میشوند. علائم کم خونی شامل: خستگی، تپش قلب و نفس نفس زدن میباشد.

6- مشکلات عصبی
سردرد، یک مشکل شایع در این بیماران میباشد. مشکلات حافظه، کمتر شایع است. بعضی از بیماران مبتلا به لوپوس دچار سکته مغزی و تشنج میشوند.

7- سلامتی روح و روان
بیماران ممکن است دچار افسردگی و عصبانیت شوند.

درمان لوپوس
درمان بیماری لوپوس بسته به نوع علایم و نشانه های بروز کرده متفاوت است. مشخص کردن این که شما به درمان خاصی احتیاج داشته یا نه و نوع آن درمان نیاز به بررسی پزشک دارد. داروهایی که عموما برای درمان این بیماری استفاده می شوند شامل داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، داروهای ضدمالاریا، کورتیکواستروئیدها (Corticosteroids) و داروهای سرکوب کننده ایمنی (Immunosuppressants) می باشند.

مصرف و عدم مصرف این داروها، میزان و نوعشان و نحوه مصرف آنها همه باید با دستور پزشک باشد.

درمان خانگی بیماری لوپوس
هنگامی که فرد به بیماری لوپوس مبتلا می شود باید تغییر و تحولاتی را در زندگی و سبک زندگی خود ایجاد نماید تا بتواند با وجود این بیماری زندگی خود را ادامه دهد و با مشکلات جدی مواجه نشود. از جمله این موارد می توان به استراحت کافی، محافظت از پوست در برابر آفتاب، ورزش منظم، ترک سیگار و رژیم غذایی اشاره نمود.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیجدیدترین مطالبدستگاههای تخصصی کلینیک خدمات کلینیک صدفگالری عکسمقالات علمیمقالات تخصصیمقالات تزریق بوتاکس ،چربمقالات تغذیه مناسبمقالات درباره بیماری هامقالات مربوط به دورچشممقالات جوانسازیمقالات درباره پوست صورتمقالات درباره لیزرهاسوالات پزشکی شماپیامهای کاربرانتماس با مااستخدامکلینیک صدفآخرین مقالاتهمکاران پزشک کلینیکسایتهای دیگر