دکتر گیتا فقیهی

متخصص پوست و مو


منتخب سازمان نظام پزشکی

تماس با ما

آدرس مطب

دلایل سفید شدن موها

جوگندمی، سفید و هر اسم دیگری که روی موهای سفید می گذارید… این اتفاقی که بالاخره برای همه در برخی نقاط موها اتفاق می افتد. برای برخی افراد بیشتر و برای برخی کمتر و دیرتر. به هر صورت این اتفاقی است که مخصوصا در خانم ها ناخوشایند است و شاید خیلی از ما دوست داشته باشیم تا بدانیم که علت سفید شدن زودرس موها چیست و آیا راه حلی برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد یا خیر؟

از نظر عموم مردم سفید شدن مو یكی از نشانه های پیری و افزایش سن محسوب می شود. لذا افرادی كه به زیبایی و جوانی خود اهمیت می دهند، به دنبال راههای برای نگهداری طراوت پوست و زیبایی موهای خود می باشند و سفید نشدن مو برایشان اهمیت بسزایی دارد. در اغلب موارد سفید شدن موها را نشانه ای از پیری زود رس، فكر كردن زیاد می باشد.

سفیدی موها به دو دسته تقسیم می شوند :
۱- سفید شدن طبیعی موها :
در حالت نرمال معمولا افراد سفید پوست زودتر از افراد با رنگ پوست تیره دچار سفیدی مو بصورت طبیعی می شوند. معمولا سفید شدن موها در اواسط دهه سوم زندگی برای افراد سفید پوست اتفاق می افتد. حال آنکه این فرایند طبیعی در افراد زرد پوست در اواخر دهه سوم زندگی شان اتفاق می افتد و در افراد با پوست تیره در اواسط دهه چهارم زندگی. سفیدی مو ابتدا از کنار شقیقه ها شروع می شود و به تدریج به جاهای دیگر سر می رسد. نیمی از مردم تا سن ۵۰ سالگی دچار سفیدی موی طبیعی می شوند. موی بدن و صورت معمولا دیرتر سفید می شود. موهای روی سینه در مردان، موهای زیر بغل و ناحیه تناسلی کمتر سفید می گردند.

۲- سفید شدن زود هنگام موها :
در این حالت افراد سفید پوست تا قبل از ۲۰ سالگی و افراد سیاه پوست یا با پوست تیره، قبل از ۳۰ سالگی دچار سفیدی مو می شوند. عامل اصلی سفیدی زود رس موها، ژنتیک می باشد و بر خلاف تصور عموم، استرس و فشار عصبی ناگهانی نقشی در این نوع سفیدی مو ندارد. متاسفانه باید گفت این نوع سفیدی درمان خاصی ندارد و این وضعیت دائمی می باشد و برگشت پذیر هم نیست.عوامل دیگری هم در سفیدی زودرس موها موثر می باشند که البته در مقایسه با مسئله ژنتیک، کمتر اتفاق می افتد.

این عوامل شامل موارد زیر می باشد :
کمبود ویتامین ها مخصوصا ویتامین B۱۲
امراض سیستم ایمنی مانند ویتیلیگو (برص)، طاسی منطقه ای (آلوپسی آره آتا)
کم خونی از نوع کمبود آهن
مصرف بعضی از داروها مانند کلروکین
رژیم های نا صحیح و طولانی مدت
مصرف برخی از انواع شامپوها و مواد شیمیایی
بیماری تیروئید
کمبود روی در بدن
مصرف دخانیات

همانطور که گفته شد، این نوع سفیدی درمان خاصی ندارد و تنها راه پوشاندن سفیدی موها رنگ کردن آنهاست. از آنجاییکه این افراد می بایست بطور مرتب موهای خود را رنگ کنند، بهتر است از رنگ موهای موقتی و شامپو رنگ ها استفاده کنند که آسیب کمتری به موها وارد شود. یک مطلب خوشحال کننده برای این افراد آن است که موهای سفید معمولاً دچار ریزش نمی شوند و تا سنین بالا حفظ خواهند شد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیجدیدترین مطالبدستگاههای تخصصی کلینیک خدمات کلینیک صدفگالری عکسمقالات علمیمقالات تخصصیمقالات تزریق بوتاکس ،چربمقالات درباره بیماری هامقالات تغذیه مناسبمقالات مربوط به دورچشممقالات جوانسازیمقالات درباره پوست صورتمقالات درباره لیزرهاسوالات پزشکی شماپیامهای کاربرانتماس با مااستخدامکلینیک صدفآخرین مقالاتهمکاران پزشک کلینیکسایتهای دیگر