عضویتدکتر فقیهی
دلایل ایجادتیرگی دور چشم
تفاوت بوتاکس و پرکننده ها(فیلرها)
جوانسازی دوباره با آرف فرکشنال
تکنیک ها ی جوانسازی دست ها

تشخیص خال معمولی و ملانوما

تشخیص بین خال های معمولی و ملانوما ، حتی برای متخصصان با تجربه پوست که سال ها آموزش دیده اند نیز آسان نیست. تفاوت های اساسی بین خال های نرمال خوش خیم و ملانوم وجود دارد. شما می توانید تفاوت ها و روش شناسایی هر کدام از آنها را یاد بگیرید.

خال معمولی: (Nevus)

خال معمولی یک تومور ملانوسیتیک خوش خیم (غیر سرطانی) است که بیشتر به آن، خال گفته می شود. خال معمولی معمولاً در بدو تولد وجود ندارد، اما در در سنین کودکی و نوجوانی بر روی پوست ظاهر می‌ شوند. بیشتر خال‌ ها هرگز مشکلی ایجاد نمی کنند اما شخصی که بیش از 50 خال نرمال یا بیش از 5 خال غیر طبیعی یا خال دیسپلاستیک داشته باشد، خطر ابتلا وی به ملانوما که تهاجمی ترین شکلسرطان پوستاست، بیشتر می باشد.

ملانوم: شکل نامنظم

تومور سرطان پوست ملانوماغلب به شکل نامنظم و چند رنگ است. هر اندازه سرطان پوست ملانوما سریعتر تشخیص داده شود، شانس بیشتری برای درمان موفق فرد وجود دارد. معاینات ماهانه متخصص پوست ممکن است به تشخیص زودهنگام این بیماری کمک کند. به طور معمول، اولین علامت های ملانوما، تغییر در اندازه، شکل یا رنگ خال است. همچنین ممکن ملانوما به عنوان یک خال جدیدی و غیرطبیعی ظاهر شود.

خال معمولی: کاملا گرد

این یک نمونه از یک خال طبیعی است. توجه داشته باشید که این نوع از خال کاملاً گرد است و شکل ناهنجاری ندارد. تومورهای ملانوما از نظر شکل ظاهری تفاوت زیادی با یکدیگر دارند و معمولاً به شکل نامتقارن می باشند. اگرچه بیشتر خال ها خوش خیم هستند، اما انواع خاصی از آن ها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ملانوما قرار دارند. خال های دارای مرزهای نامنظم و سایه ها و رنگ های متفاوت، از جمله خال های در معرض خطر می باشند. همچنین، علاوه بر سابقه خانوادگی ملانوما، افرادی که مبتلا به بیماری دیسپلاستیک هستند، احتمال ابتلای آنها به ضایعه پوستی ملانوما در سنین پایین تر بیشتر است.

خال های ملانوما: نامتقارن همراه با تغییرات

تومورهای ملانوما برخلاف خال های غیر سرطانی، اغلب نامتقارن هستند. اگر شما بیش از 50 خال معمولی یا 5 خال دیسپلاستیک دارند، لازم است سالی یک بار توسط متخصص پوست معاینه شوند. اگر شما هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید با پزشک تماس بگیرید:

لکه های قهوه ای تیره جدید، احتمالاً بزرگ، نامنظم با مناطق تیره یا سیاه

خال ساده ای که تغییر رنگ داده و به ویژه تاریک تر شده‌اند، تغییر اندازه داده اند و در حال رشد هستند، یا خال هایی که پوسته پوسته شده اند و خونریزی می کنند

تغییر مشکوک در خال یا محل آن

ضایعه ای با مرز نامنظم و مناطق قرمز، سفید، آبی، خاکستری و لکه ها

ضایعات تیره در زیر ناخن های دست یا ناخن های پا، روی کف دست یا کف پا، نوک انگشتان دست و انگشتان پا یا روی غشای محیطی

خال معمولی یک رنگ

یک خال معمولی یک رنگ، سایه های مختلف قهوه ای، مشکی یا برنزه ندارد و در کل رنگ یک دستی دارد.

ملانوما: مرز ناموزون

این تومور ملانوما دارای مرزی ناهموار، خزنده یا شکاف دیده، می باشد. بررسی مرز خال ها روش دیگری برای تشخیص ملانوم از خال های معمولی است. به طور کلی، خال های معمولی دارای مرز هایی صاف هستند.

خال معمولی: تنوع در اندازه و رنگ

تنوع فراوان در اندازه و رنگ خال های معمولی وجود دارد. خال های معمولی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

آنها ممکن است شامل تغییر رنگ کوچکی از پوست باشند که به آن ماژول گفته می شود

ممکن است ماژول ها اندازه های مختلف و بزرگتر داشته باشند

خالی که بالاتر از سطح پوست قرار گرفته

خالی که رنگ تیره خود را از دست داده

هیچکدام از این خال ها ملانوم نمی باشند.

ملانوما: قاعده ای برای تشخیص

ضایعه ملانوما حاوی سایه های مختلف قهوه ای، سیاه و برنزه است. قانون زیر می تواند به شما کمک کند تا به یاد داشته باشید که به طور معمول تومور ملانوما چگونه به نظر می رسد:

عدم تقارن: خال های ملانوما دارای شکلی نامتقارن هستند به صورتی که نیمی از خال با نیم دیگر مطابقت ندارد.

مرزها: لبه ها خاردار، بریده شده یا تار هستند

رنگ: رنگ ضایعه های پوستی ملانوما غیر طبیعی می باشد. خال های ملانوما ممکن است دارای سایه های سیاه، قهوه ای و برنزه باشد. علاوه بر این، ممکن است آنها به صورت مناطقی سفید، خاکستری، قرمز یا آبی نیز دیده شوند.

قطر: قطر خال های ملانوما معمولاً از 6 میلیمتر بزرگتر هستند. همچنین ممکن است این خال ها رشد کنند. با این حال ملانوما می ‌تواند در هر اندازه ای باشد.

گسترش: خال می‌ تواند در اندازه، شکل، رنگ، شکل ظاهری و یا رشد ناحیه پوستی که در گذشته نرمال بوده، در حال تغییر باشد. همچنین زمانی که ملانوما در یک خال که از قبل وجود داشته، ایجاد می شود، ممکن است بافت مولی تغییر کند و سخت، برامده یا پوسته پوسته به نظر برسد. اگرچه پوست ممکن است احساس متفاوتی مانند احساس خارش یا خونریزی داشته باشد، اما ملانوما معمولاً دردی ایجاد نمی کند. در صورت مشاهده هر کدام از این موارد در خالهای خود، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

خالهای نرمال: مرز صاف

نمونه های بیشتر از خال های معمولی شامل موارد زیر هستند:

یک تغییر رنگ پوست برنز یا قهوه ای به قطر 1 تا 2 میلیمتر

تغییر رنگ پوست در نواحی بزرگتر

خالی که کمی بالاتر از سطح پوست قرار گرفته

خالی که به وضوح، بالاتر از پوست قرار گرفته

خال های صورتی یا گوشتی

همه این موارد طبیعی هستند. همه آنها یک مرز صاف دارند و برخلاف تومور ملانوما، کاملاً از پوست اطراف جدا هستند.

ملانوما: تغییر در اندازه

ملانوما توموری است که می تواند با گذشت زمان بزرگتر شود. در صورت مشاهده ی هرگونه ضایعه پوستی مشکوک، به ویژه خال هایی که دچار تغییر شده اند، به پزشک مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که ملانوما بر خلاف بسیاری از سرطان ها، اگر سریعا تشخیص داده شود، می تواند درمان شود. بنابراین شناخت عوامل خطر زا ممکن است به شما در ایجاد شیوه آگاهانه تر و انتخاب مراقبت ‌های بهداشتی کمک کند. اگر شما چندین خال خطرزا یا عوامل خطر دیگری دارید، مهم است که به طور منظم معاینه شوید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :