دکتر فقیهیعضویت
تکنیک ها ی جوانسازی دست ها
دلایل ایجادتیرگی دور چشم
تفاوت بوتاکس و پرکننده ها(فیلرها)
جوانسازی دوباره با آرف فرکشنال

عوارض کمبود آهن بر پوست

عوارض کمبود آهن بر پوست
افرادی که چهره آنها زرد و تیره است باید سعی کنند در غذای خود مواد غذایی قرار دهند که دارای آهن بیشتری است.

آهن در بدن در داخل سلولها و در سوخت و ساز متابولیکی نقش بسیار مهمی دارد، تصریح کرد: این ماده معدنی در تشکیل هسته گلبولهای قرمز هم نقش زیادی دارد و به این دلیل کمبود آن سبب کم خونی میشود.
محل تشکیل گلبولهای قرمز، مغز استخوان است و آهن موجود در غذاها سبب اقزایش تشکیل این گلبولها میشود. آهن در تمام اعمال متابولیکی، سوخت و سازها و همچنین تشکیل سلولها از دوران جنینی تا پایان عمر نقش بسیار مهم و اساسی دارد.

کمبود آهن در بدن سبب آنمی (کم خونی و فقر آهن) میشود، ادامه داد: اختلال در یادگیری، خستگی، ریزش مو و ... از دیگر عوارض کمبود این ماده معدنی است. کمبود آهن سبب میشود که اکسیژنگیری گلبولها دچار مشکل شود و چون اکسیژن کمتری به مغز میرسد، مغز خسته، فراموشکار و کند میشود.
مواد غذایی مانند گوشت قرمز، دل، جگر، کله و پاچه، زبان و مغز به شکل دو ظرفیتی است که حاوی مقادیری از ماده معدنی آهن میباشند که به راحتی جذب میشود و هیچگونه تداخلی با مواد مغذی دیگر ندارد.

برخی مواد گیاهی نیز این ماده معدنی یافت میشود،آهن در حبوبات بویژه عدس و آهن به وفور وجود دارد و همچنین در برخی سبزیجات نظیر اسفناج، کاهو و کلم نیز این ماده وجود دارد. البته آهن موجود در این مواد و همچنین آهن موجود در مغزهای خوراکی نظیر پسته به صورت سه ظرفیتی بوده که به سادگی قابل جذب نیستند و میتوانند با مواد مغذی دیگر تداخل داشته باشند.

مثلا جذب آهن موجود در اسفناج با کلسیم موجود در شیر ایجاد اختلال میکند و میزان جذب آهن را کاهش میدهد. مصرف چای سبب اختلال در جذب و کاهش آهن موجود در مواد غذایی گیاهی میشود.
نان کامل، سبزی تازه، حبوبات، گوشت، تخم مرغ، دل، جگر، قلوه، بادام زمینی، انجیر، کلم، چغندر، عدس، موز، گیلاس، پیاز، سیب و... حاوی مقادیر زیادی از ماده معدنی آهن هستند


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :