دکتر فقیهیعضویتمرکز للتجمیل و زراعه الشعر صدف
آفتاب سوختگی و راه کار درمانی آن
مزوتراپی چگونه انجام میشود؟
جوانسازی دوباره با آرف فرکشنال
تاثیر هیرفیلر بر رشد مجدد موها
دلایل ایجادتیرگی دور چشم
تکنیک ها ی جوانسازی دست ها

درمان ریزش مو با پی آر پی

بدست آوردن و حفظ زیبایی آرزویی هر شخصی است حتی آقایان! ریزش موی سر بزرگترین و اولین مشکل آقایان جهت حفظ زیبایی شان است. در اکثر موارد موی سر برای آقایان عامل اصلی خوش تیپی است. استفاده از روش هایی مثل کلاه گیس، کاشت مو به روش های متفاوت و بسیار پیشرفته، پیوند مو، داروهای افزایش رشد مو، مزوتراپی در طول سالیان گذشته روش هایی بودند که مردان جهت حفظ زیبایی خود استفاده کرده اند و اما آخرین تکنیک که شاید افرادی زیادی را به سوی خود جلب کن پی آر پی (PRP) یا Platelet Rich Plasma است روش درمانی که مدت کوتاهی از عمر آن می گذرد ولی غوغایی بپا کرده است هم به دلیل راحتی بیشتر درمان، هم به دلیل عوارض بسیار کمتر البته باید قیمت قابل قبول آنرا نیز اضافه کرد.

PRP چیست؟
پلاسمای غنی ازپلاکت که اغلب به پی آر پی موسوم است،پلاسمای تغلیظ شده خون(گرفته شده ازخون)است که دارای حدودپنج برابرتعدادپلاکت موجوددرگردش خون طبیعی است.به غیرازسلولهای قرمز خون وسلولهای سفید خون، خون ماحاوی سلول های شناخته شده ای به نام پلاکت ها ست.عملکردپلاکتها،تسریع بهبودوکمک به لخته شدن خون درمحل زخم است.پلاکت هاحاوی فاکتورهای رشدی هستندکه باعث بازسازی سلول هادر بدن می شود .PRPازدودهه گذشته در پزشکی استفاده می شود.

خواص پلاکت هابه خصوص دربازسازی بافت هابه طور گسترده ای درپزشکی،شناخته وپذیرفته شده است،امااستفاده از آن وضعیت های پزشکی در حال حاضردر حال مطالعه است.استفاده ازPRPبرای درمان ریزش موکه دارای پتانسیل لازم برای تغییرراه درمان است،آن را به عنوان انقلابی در درما نریزش مودر سراسر جهان تبدیل کرده است.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت(PRP)تکنیکی است که برای بهبود بدن، از خون خود بدن استفاده می شود.پزشکان از این تکنیک برای رشدموی کم پشت شده،پیوندمو،وبهبود زخم استفاده می کنند.بسیاری از بیماران ازاین نوع درمان بهره مند شده اند.

PRPچگونه در درمان ریزش موکمک می کند ؟
وقتی فولیکول های موویاریشه موهاسالم است،رشدموها نیز طبیعی است.فولیکول های موبه دلیل تغذیه شان توسط خون زنده می مانند.وقتی ما پلاکت ها را توسط پی آر پی به محل فولیکول آسیب دیده مو وارد می کنیم، مکانیسم ترمیم زخم به صورت طبیعی تقویت می شود.برخی پزشکان در سراسر جهان براین باورند کهPRPمی تواندبرای تحریک رشدفولیکول های مو،جهت جلوگیری ازریزش مومورد استفاده قرار گیرد.

روش کار
1-ابتداحدود80-35 سی سی از خون شما گرفته می شود.اینکاربسیارشبیه به دادن یک آزمایش خون معمولیاست.خون جمع آوری شده شما در داخل کیت مخصوص پی آر پی ریخته می شود.سپس کیت،دردستگاهی به نام سانتریفوژقرار می گیرد و در 2 مرحله حدود 15 تا 20 دقیقه چرخانده می شود. نیروی گریز از مرکز دستگاه، اجزای خون شما را از هم جدا می کند.پلاکت های تغلیظ شده هم از بقیه خون جدا می شوند. حالاPRPکه شامل پلاسما، پلاکت وعوامل رشدفراوان است،آماده به استفاده درپوس تسرمی باشد.هدف ازاین فرایند،افزایش اثرات درمانPRPدرریزش مواست.

2-در مرحله بعد پلاسمای غنی از پلاکت توسط یک سوزن بسیار ظریف به داخل پوست سر تزریق می شود. این کار توسط تزریقات متعدد در نقاط مختلف پوست سر و با عمق کم ( 3 تا 4 میلیمتر ) انجام می پذیرد. از آنجایی که حجم پی آر پی در هر تزریق کم است و سوزن استفاده شده بسیار نازک می باشد لذا میزان درد و سوزش هنگام کار معمولا خفیف خواهد بود که البته با استفاده از بی حس کننده های موضعی این حالت ناخوشایند باز هم کمتر شده و یا اصلا وجود نخواهد داشت.
توصیه می شود محل عمل پی آر پی تا روز بعد شسته نشود. بعد از انجام پی آر پی نیاز به هیچ گونه استراحت وجود ندارد و شما می توانید به فعالیت های عادی خود بپردازید.

استفاده از پی آر پی در جهت رشد مو، منافع زیادی دارد. نشان داده شده است که فاکتور های رشد تغلیظ شده پلاکتی در رشد موهای جدبد و پر پشت کردن موهای قبلی و همچنین در ضخیم و تقویت موهای پیوندی بسیار موثر است.

** با اینحال ، همه نامزد ایده آلی برای انجام این روش نیستند.بیمارانی که عفونت فعال درپوست سر، سابقه عفونتهای ویروسی مثل زونا، دیابت،هرگونه اختلال لخته شدن خون، و یابیمارانی که درحال مصرف داروهای ضد انعقادخون مانندآسپرین هستند،ویاداروهای سرکوبگر سیستم ایمن یمانند سیکلوسپورین مصرف می کنند،برای این روش کاندید نیستند.

همچنین ،اگرفولیکول های موبه طور کامل ازدسترفته باشد،این روش کمتراحتمال داردکه بتواند به بیماران کمک کند.این گروه ممکن است نیازبه عمل جراحی پیوند موداشته باشند.آماده سازی و انجام عمل پی آر پی بر روی سر حدودا" یک ساعت به طول می انجامد. در صورت درد و سوزش خفیف پس از عمل مصرف استامینوفن بلامانع است ولی توصیه می شود از داروهای ضد التهاب ماندد ایبوبروفن، دیکلوفناک و ... بدلیل احتمال تداخل اثرات درمانی پرهیز گردد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :