مرکز للتجمیل و زراعه الشعر صدفدکتر فقیهیعضویت
آفتاب سوختگی و راه کار درمانی آن
مزوتراپی چگونه انجام میشود؟
دلایل ایجادتیرگی دور چشم
تاثیر هیرفیلر بر رشد مجدد موها
تکنیک ها ی جوانسازی دست ها
جوانسازی دوباره با آرف فرکشنال

درمان جوش های چرکی

همراه با تغییرات واضح تر، مثل درآمدن ریش و رشد پستان، هورمونها چربی کافی برای مراقبت از پوست تولید میکنند. اگر این چربی زیاد یا غلیظ باشد، مجاری متصل کننده غدد چربی به پوست برای جریان چربی تنگ شده یا مسدود میشوند.گاهی چربی در سوراخ مجرا مانده و در اثر تماس با هوا اکسید میشود و یک جوش سر سیاه تشکیل میدهد. وجود این نقاط سیاه به خاطر تمیز نکردن پوست نیست. ممکن است شش بار در روز صورتتان را بشوئید و هنوز جوشهای سرسیاه به وجود آیند. وقتی چربی نتواند از سوراخ سربسته خارج شود، کیست کوچکی تشکیل میدهد که سرسفید نام دارد.

هر دو این جوشها ممکن است عفونی شوند و همراه با التهاب و قرمزی ایجاد جوش چرکی کنند.ولی تغییرات هورمونی تنها علت این گرفتاری نیست. استفاده از مواد چربی بر روی پوست مثل پاک کننده های روغنی، مواد آرایشی، و حتی چربی موجود در محل کار میتوانند ایجاد جوش چرکی کنند. برخی محققان میگویند در هنگام تنش روانی مواد شیمیائی خاص از پوست آزاد میشود که التهاب را بدتر میکند.

جوش در بزرگسالان بسیار کمتر روی میدهد.
پوست قدیمی تر کمتر تغییر از خود نشان میدهد، ضایعات آن عمقی تر است، و کمتر سر سیاه و سر سفید به وجود می آورد. نوع دیگری از جوش مخصوص بزرگسالان است که جوش گلگونه نام دارد. این جوش در افراد داری پوست گلگون دیده میشود که زود سرخ میشوند. جریان زیاد خون باعث تحریک بیش از حد غدد چربی شده و در طول زمان، کورکهای جوش مانند ایجاد میکنند.

درمان جوش چرکی
*بنزوی پراکسید بزنید.
فرآورده های دارای ماده شیمیائی بنزویل پراکسید از عفونی شدن جوش جلوگیری کرده و به خشک شدن آن کمک میکنند. برخی داروها حاوی اسید سالیسیلیک و گوگرد هم هستند که جوش چرکی را پوشانده و خشک میکنند.

* از آن مراقبت کنید
تمیز کردن آرام جوشها از بروز جوش چرکی جلوگیری میکند. روزی دو بار پوست را با صابونهای ضدباکتری و پارچه ای لطیف بشوئید. از حولهٔ زبر استفاده نکنید، چون جوشها را زخم میکند.

* داروهای منقبض کننده هم به کار نبرید
چون باعث تحریک پوست و التهاب فولیکولهای چربی میشود.

* کمپرس آب گرم بگذارید
کمپرس کردن التهاب جوشها را کم میکند. پارچه ای را در آب گرم خیس کرده و بچلانید و روزی دو بار به مدت ۲۰ دقیقه روی ناحیهٔ گرفتار بگذارید. جوشها را نکنید چون جای آن میماند.

* سوراخها را باز بگذارید
فقط از لوازم آرایشی استفاده کنید که برچسب ضدجوش داشته باشند تا سوراخهای پوست بسته نشود.

* آرامش داشته باشید
داشتن آرامش و انجام ورزش روزانه تنش را که موجب زیاد شدن جوشها میشود از بین میبرد. مطالعه نشان داده است که تنش میتواند باعث گرفتاریهای پوستی شود.

* دست نزنید
دست زدن زیاد به صورت و جوشها باعث تشدید التهاب میشود. سعی کنید این عادت را که بیشتر عصبی است کنار بگذارید.

کمکهای پزشکی. خوشبختانه، حتی بدترین مواد جوش صورت ممکن است موقتی باشد و پزشک راههای مختلفی برای درمان آن انجام میدهد.
- باز کردن سوراخها
نوعی ویتامین A به نام رتین A با از بین بردن پوستهٔ مسدود کنندهٔ سوراخها مجرای چربی را باز نگاه میدارد. استفاده از این ویتامین باید با تجویز پزشک باشد و در ابتدا ممکن است پوست را تحریک کند، اما با تنظیم مقدار مصرف آن توسط پزشک التهاب هم خوب میشود.از عوارض دیگر رتین A افزایش حساسیت به خورشید است. اگر رتین A مصرف میکنید، سعی کنید کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید یا از محافظ آفتاب با فاکتور محافظتی (SPF) حداقل ۳۰ استفاده کنید.

- از بین بردن باکتریها
در جوشهای مقاوم پزشک اغلب مالیدن بنزویل پراکسید بر روی پوست را تجویز میکند. بنزویل پراکسید فعالیت باکتریها را در منافذ پوست متوقف میکند.

- تجویز آنتی بیوتیک
پزشک ممکن است کرم یا محلول آنتی بیوتیک برای کشتن باکتریهای روی پوست تجویز کند. باکتریهای طبیعی روی پوست چربی را به اسیدهای چرب تبدیل میکنند که باعث التهاب میگردد. در موارد شدیدتر، پزشک آنتی بیوتیک خوراکی تجویز میکند.

- برداشتن جوشها
اسیدهای موجود در میوه ها به نام اسیدهای آلفا هیدروکسی سلاح مؤثر جدیدی بر علیه جوش است. لایهٔ نازکی از این ماده شیمیائی در کنترل سریع جوش مؤثر است. تکرار دو یا سه بار در ماه آن جوشها را از بین میبرد.پزشک ممکن است محلول رقیقی از اسید گلیکولیک بر روی پوست بمالد. این کار نیم ساعت گزش و سوزش دارد و کمی قرمزی و تورم ایجاد میکند. اما بعد از سه روز فقط کمی پوسته دارد که آرایش آن را میپوشاند.

- استفاده از روی
استفاده از مرهم محتوی روی همراه با آنتی بیوتیکی مثل اریترومایسین میتواند فرایند التهاب را کند کرده و به التیام کمک کند.

- تجویز ایزوترتینوین
ایزوترتینوین (اکیوتین) یک داروی قوی برای جوشهای کیستی شدید است که فقط در صورت مؤثر نبودن درمانهای دیگر تجویز میشود. این دارو میتواند نقصهای مادرزادی ایجاد کند، بنابراین در زنان با سن بارداری باید با احتیاط کامل تجویز شود. اگر از این دارو استفاده میکنید، باید از بارداری خودداری کرده و مرتباً آزمایش حاملگی انجام دهید. از عوارض دیگر آن خشکی شدید پوست، خوندماغ، خشکی چشم، درد ماهیچه ها و بالا رفتن تری گلیسریدها و کلسترول خون است.درمان با ایزوترتینوین ۱۶ تا ۲۰ هفته طول میکشد و تا ۸۰ درصد در درمان جوشهای شدید مؤثر است.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :