عضویتدکتر فقیهی
دلایل ایجادتیرگی دور چشم
تفاوت بوتاکس و پرکننده ها(فیلرها)
تکنیک ها ی جوانسازی دست ها
جوانسازی دوباره با آرف فرکشنال

انواع ویتامین ها و تاثیر آنها برسلامت پوست

متخصصان پوست معتقدند، به طور کلی برای داشتن پوستی سالم استفاده از ویتامینها به صورت سطحی بهترین راه است اما فواید مصرف خوراکی ویتامینها (چه روی پوست چه برای سلامت کلی بدن)نیز غیرقابل انکار است.

مولتی ویتامین ها
اغلب متخصصان معتقدند، وقتی قرار است یک مولتی ویتامین انتخاب کنید بهترین کار این است که با پزشکتان مشورت کنید تا براساس آن چیزی که مد نظر شماست(مثلا افزایش سطح انرژی یا کمک به بهبود سوخت و ساز) نوع مناسبی از مولتی ویتامین را به شما معرفی کند.. برای سلامت پوست هم توصیه بر مصرف ویتامین A، C و E به اضافه سلنیوم است. مولتی ویتامین ایده خوبی برای پیشگیری، بالا بردن سطح کلاژن پوست و حفاظت از درون است.

ویتامینها به 2 دسته تقسیم میشوند: محلول در آب و محلول در چربی
1- ویتامینهای محلول در چربی

این ویتامینها در چربی حل شده و اضافه آنها در کبد ذخیره میشود. به همین دلیل است که نیاز نیست هر روز آنها را مصرف کنیم. این ویتامینها شامل A، D و K هستند که همگی در بافتهای چربی از چند روز تا 6 ماه ذخیره میشوند. این ویتامینها چون ذخیره میشوند ممکن است حتی خطرناک نیز باشند به خصوص ویتامین A که میتواند باعث مسمومیت شود.

2- ویتامینهای محلول در آب
این ویتامینها به سرعت در آب حل میشوند و بدن نمیتواند آنها را ذخیره کند به همین دلیل باید هر روز جایگزین شوند. ویتامین C و B کمپلکس مثالهایی از این گروه هستند. اگر مقدار زیادی از این ویتامینها را بخورید از طریق ادرار دفع شده و آسیبی به بدن نمیزنند.

ویتامین E
با توجه به اینکه این ویتامین در چربی حل میشود( در واقع به سختی در آب حل میشود) ویتامین E برای پیشگیری از آسیبهای اکسیداتیو و حفاظت از غشای سلولی مفید است. این ویتامین اهمیت زیادی دارد اما نباید در مصرف آن به عنوان یک مکمل زیاده روی کرد. معمولا با خوردن مولتی ویتامین مقدار کافی از این ویتامین به بدن میرسد. ویتامین E یک آنتی اکسیدان قدرتمند محلول در چربی است که از اکسید شدن چربیها پیشگیری کرده و کمک میکند تا پوست رطوبت طبیعی خود را به دست آورد. این ویتامین در بسیاری از محصولات بهداشتی و کرمها و روغنها استفاده میشود. این محصولات اغلب ادعا میکنند که به برطرف کردن جای زخم، سوختگی و خراش کمک میکنند.

ویتامین A
وجود این ویتامین محلول در چربی برای عملکرد صحیح سلولی، دید خوب و رشد استخوانها ضروری است. پیش از اینکه ایزوترتینوئین (آکوتان) به بازار بیاید گاهی برای درمان آکنه ویتامین A (بهخاطر قابلیتش در کاهش سایز غدد سباسه و تولید مقدار چربی پوست) تجویز میشد.محصولات موضعی حاوی رتینوئید(فرم مصنوعی ویتامین A) به درمان اختلالات پوستی مثل آکنه و پسوریازیس کمک میکند. رتینوئید نقاط قهوهای و چین و چروکها را کاهش داده و سطوح زبر و برجسته را با افزایش فعالیت سلولی و تولید سلولهای جدید نرمتر میکند. در ضمن ویتامین A یک ماده شناخته شده در افزایش تولید کلاژن است.استفاده موضعی از ویتامین A به دلیل افزایش جایگزینی سلولهای مرده با سلولهای تازه نتایج بسیار خوبی در پی خواهد داشت.

Q10
یکی از محبوبترین مکملهای بازار در سراسر دنیا برای مقابله با پیری کوآنزیم (CoQ10) است. این ماده یک آنتی اکسیدان بسیار قدرتمند در عملکرد سلولی است. CoQ10 در تمام سلولهای بدن وجود داشته و در تنظیم اکسیداسیون چربیها و قندها به انرژی نقش مهمی دارد. با این حال هرچه سن بالاتر میرود تولید آن در بدن کاهش مییابد. تحقیقات نشان داده که ارتباط مستقیمی بین پایین بودن سطح CoQ10 و بسیاری از مشکلات مرتبط با سن از جمله نارسایی قلبی، بالا بودن فشار خون و بیماریهای قلبی عروقی وجود دارد.

ویتامین C
گرچه همه ویتامین C را به واسطه توانایی اش در تقویت سیستم ایمنی و کمک به بهبود سرماخوردگی میشناسند اما این آنتی اکسیدان محلول در آب برای رشد بافتی، شکل گیری کلاژن، التیام زخمها و حفظ سلامت استخوانها، دندانها و لثه ها هم ضروری است. اگر بتوانید از طریق خوراکی مقدار کافی ویتامین C دریافت کنید فواید زیبایی آن افزایش خواهد یافت اما متاسفانه نمیتوان روزانه در این حد ویتامین C خورد چون بدن به راحتی مازاد آن را دفع میکند.ویتامینC سطوح زبر و برجسته را نرم کرده و به برطرف شدن نقاط قهوهای رنگ کمک میکند. همچنین تولید کلاژن را تحریک میکند و به همین دلیل به ماده ای پرمصرف در محصولات آرایشی و بهداشتی تبدیل شده که برای ترمیم ضایعات ناشی از نور آفتاب بهکار میروند. مشکل اینجاست که وقتی ویتامینC در معرض اکسیژن قرار گیرد قدرت آن به شکل قابل ملاحظه ای کاهش مییابد. متخصصان پوست میگویند، برای اینکه پوست بتواند ویتامین C را جذب کرده و از منافع آن بهره مند شود نیاز به باثبات شدن این ویتامین در محصولات وجود دارد. در نتیجه بهتر است از محصولاتی استفاده شود که در آن از فرمول تترا هیدروکسیل آسکوبات استفاده شده که شکل شیمیایی مناسبی از ویتامین C است.

ویتامین B3
ویتامین B3 نقش موثری در حفظ رطوبت پوست دارد و این کار را با افزایش تولید اسیدهای چرب و سرامیدها انجام میدهد که هردو عوامل اصلی در حفاظت از پوست هستند. همچنین این ویتامین جایگزین سطح پایینی برای عوامل اکسفولیاتیو از قبیل اسید گلیکولیک و اسید سالسیلیک است که در محصولات مربوط به مراقبت از پوست به کار میروند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :