دلایل ایجاد تبخال
جوانسازی دوباره با آرف فرکشنال
دلایل ایجادتیرگی دور چشم
تکنیک ها ی جوانسازی دست ها
تفاوت زگیل تناسلی و زائده های پوستی
کاشت موی طبیعی برای بانوان
دلایل ایجاد حساسیت به رنگ مو

دلایل ایجاد تبخال

تبخال یک عفونت شایع ویروسی است. اگر تابه حال تبخال داشته ايد، اين بدان معناست كه به ویروس هرپس سیمپلکس مبتلا شده اید. بسیاری از تبخال ها از طريق ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV-1) ایجاد میشوند.


نام های دیگرتبخال هاي ایجادشده توسط HSV-1 عبارتاند از:
تبخال اطراف دهان.
تبخال دهان.
تبخال لب ها.
نوع مرتبط دیگری از ویروس هرپس سیمپلکس، HSV-2، باعث ايجاد بسیاری ازتبخال های اندام تناسلی میشود. اما HSV-1 و یا HSV-2 هر دو میتوانند باعث ایجاد تبخال در صورت یا اندام تناسلی شوند.

علائم و نشانه های تبخال
بسیاری از افرادی که به ویروس تبخال مبتلا میشوند، هيچ علامتی ندیده و احساس نمیکنند. در صورت بروز علائم (آنچه كه شما میبینید) و یا نشانه ها (آنچه شما احساس میکنید)، فرد ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

سوزن شدن، خارش، یا سوزش:قبل از ظاهر شدن تبخال، ممکن است احساس سوزن شدن، خارش، یا سوزش برای یک روز یا بیشتر در پوست ایجاد شود.
زخم:یک یا چند تاول آبکی دردناک ممکن است در پوست ظاهر شود. تاولها قبل از بهبود پاره ميشوند و اغلب مایعی از آنها تراوش میکند و به شکل پوسته خشك درمی آیند. بین ۲ تا ۲۰ روز پس از تماس با فرد مبتلا، اولين زخم ها ظاهر ميشوند. زخمها ممکن است از ۷ تا ۱۰ روز بر روی پوست باقي بمانند. محل ایجاد زخمها بسته به نوع ویروس متفاوت است:

تبخال دهاني(HSV-1): اکثر تبخال ها بر روی لبها یا اطراف دهان ظاهر میشوند. گاهی تبخال ها بر روی صورت یا زبان نیز ایجاد میشوند. اگر چه این نواحی شایع ترین محل پیدایش تبخال هستند، تبخال ها ممكن است در هر نقطهای از پوست ظاهر شوند.

تبخال ناحیه تناسلی(HSV-2): تبخال ها معمولاً در آلت تناسلی مردان، مهبل(واژن)، باسن، و یا مقعد ایجاد میشوند. زنان ممکن است به تبخال داخل واژن مبتلا شوند. همانند تبخال دهانی، این تبخال ها نيز میتوانند در هر نقطه از پوست ظاهر شوند.

علائم شبیه آنفولانزا:تب، درد عضلانی، یا تورم غدد لنفاوی در گردن (تبخال دهانی) یا کشاله ران (تبخال تناسلی).
مشکلاتی در ادرار کردن:افراد (اغلب زنان) مبتلا به تبخال تناسلی ممکن است با مشکلاتی در ادرارکردن و یا احساس سوزش در هنگام ادرار مواجه شوند.
عفونت چشمی (هرپس کراتیت):گاهی اوقات ویروس تبخال میتواند یک یا هر دو چشم را مبتلا کند. در این صورت، شما ممکن است درد، حساسیت به نور، تيك عصبي پلك و احساس وجود خاك در چشم را تجربه كنيد. عدم درمان سریع تبخال، ممکن است منجر به ایجاد تبخال در چشم شودکه به خودی خود موجب تاري ديد و حتی از دست دادن بینایی میشود.
تبخال معمولاً در اطراف دهان یا روی اندام تناسلی ظاهر ميشود، اما میتوانند در هر نقطه ديگري از پوست نيز ایجاد شوند. اگر علائم و نشانه های تبخال در شما ایجاد شود،
مدت زمان ماندگاری آنها به شرح زیر است:
تبخال های دهانی : ۲ تا ۳ هفته
تبخال های ناحیه تناسلی: ۲ تا ۶ هفته (در اولين بروز)

چه کسانی به تبخال مبتلا می شوند؟
اغلب افراد در در دوران نوزادی یا کودکی به HSV-1 (هرپس سیمپلکس نوع ۱) مبتلا ميشوند.تبخال لب کودکان میتواند از طریق تماس پوست به پوست با یک فرد بزرگسال حامل ویروس انتشار پیدا كند. برای انتشار ویروس نیازی نیست که حتماً فرد بالغ تبخال داشته باشد.

ویروسHSV-2 (هرپس سیمپلکس نوع ۲) معمولاً از طریق تماس جنسی ایجاد میشود. این افراد عبارتند از:
- زنان
- افرادی که دارای شریک های جنسی متعدد هستند.
- افرادی که برای اولین بار در سن جوانی رابطه جنسی داشتهاند.
- افرادی که به عفونتهای مقاربتی دیگر مبتلا هستند.
- افرادی که به دلیل یک بیماری یا مصرف دارو دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند.

علل ایجاد تبخال چیست؟
ازعلت تبخال می توان گفت که ویروس تبخال از طریق تماس نزدیک فردی با فرد دیگر انتشار پیدا میکند. ویروس تبخال ممکن است از طریق تماس دست با یک تبخال وارد بدن شما شود. با این حال، اکثر افراد ويروس را از فرد مبتلای فاقد تبخال دریافت میكنند که پزشکان اصطلاحاً آن را انتقال ویروسی بدون نشانه می نامند.

چگونه افراد به تبخال دهانی مبتلا میشوند؟
فرد مبتلا به HSV-1 (هرپس سیمپلکس نوع ۱) میتواند آن را به شخص دیگری انتقال دهد از طریق:
روبوسي کردن.
تماس پوست فرد
استفاده مشترک از وسایلی چون نقره جات، رژ لب، و یا تیغ صورت تراشی.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :