مرکز للتجمیل و زراعه الشعر صدفعضویتدکتر فقیهی
جوانسازی دوباره با آرف فرکشنال
مزوتراپی چگونه انجام میشود؟
دلایل ایجادتیرگی دور چشم
تکنیک ها ی جوانسازی دست ها

کبودی و خون ریزی زیر پوستی

هنگامی که یکی از رگهای خونی پاره میشود، مقدار کمی خون از داخل رگ به درون بدن راه پیدا میکند. این مقدار خون ممکن است درست در زیر سطح پوست باشد و به همین دلیل نمایان باشد. رگهای خونی به دلایل مختلفی ممکن است پاره شوند، اما در اغلب موارد، علت پاره شدن رگها، وارد شدن آسیب (مانند ضربه) به ناحیه مورد نظر است. خونریزی در داخل پوست، میتواند به شکل نقاط ریز یا لکه های بزرگتری روی پوست دیده شود. گاهی اوقات لکه های مادرزادی با خونریزی داخل پوستی اشتباه گرفته میشوند. در حالت عادی وقتی شما روی پوست خود فشار وارد میکنید، آن نقطه از پوست شما برای چند لحظه کمرنگ تر میشود، اما در صورتی که در پوست شما خونریزی رخ داده باشد، با فشار دادن پوست، رنگ آن کمرنگ نمیشود.

علل کبودی
کبودی زمانی ایجاد میشود که رگهای خونی کوچک در زیر پوست دچار پارگی میشوند. در اغلب موارد این پارگی بر اثر ضربه یا زمین خوردن ایجاد میشود. بر اثر پاره شدن رگ، مقداری خون به داخل بافت پوست راه پیدا میکند و باعث میشود که رنگ پوست، سیاه و آبی شود. در طول زمانی که کبودی در حال بهبودی است (معمولا ۲ تا ۴ هفته)، رنگ پوست هم دچار تغییراتی میشود و به رنگهایی مانند سیاه متمایل به بنفش، آبی متمایل به قرمز یا سبز متمایل به زرد درمی آید. گاهی اوقات ناحیه ی کبود شده، درجهت گرانش زمین (به سمت پایین) گسترش می یابد. معمولا کبودی های ناحیه پاها دیرتر از کبودی های ناحیه صورت و دستها خوب میشود.
در اغلب موارد، بروز کبودی مسئله جدی و نگران کننده ای نیست و به خودی خود برطرف میشود. با استفاده از برخی از درمانهای خانگی میتوان روند بهبودی کبودی را سرعت بخشید و همچنین از میزان درد و تورمی که معمولا همراه با کبودی های ناشی از آسیب است، کم کرد. اما در صورتی که میزان کبودی، تورم و در بیمار ظرف ۳۰ دقیقه بعد از آسیب دیدگی زیاد باشد، این مسئله میتواند علامت وجود یک خطر یا آسیب جدی مانند پارگی رباط یا شکستگی استخوان باشد.
**اگر پوست شما به راحتی کبود میشود، ممکن است گاهی حتی به یاد نیاورید که چه چیزی باعث کبودی بدن شما شده است. این که پوست شما به راحتی کبود میشود، لزوما به این معنا نیست که شما به بیماری یا مشکل جدی دچار هستید، خصوصا اگر این کبودیها فقط هر چند وقت یکبار بروز میکنند.

** افراد مسن معمولا خیلی راحت و با آسیبهای جزئی نیز دچار کبودی و خونمردگی زیر پوست میشوند، خصوصا آسیبهای ناحیه ساعد، دستها، ران پاها و پاها (مچ پا به پایین). هر چه قدر سن شخص بالاتر میرود، پوست او کمتر انعطاف پذیر است و نازکتر نیز میشود، چرا که چربی کمتری در زیر پوست قرار دارد. بنابراین با کم شدن لایه ی چربی، تاثیری که پوست در جذب ضربات وارده به بدن دارد، کمتر میشود. از طرف دیگر پوست بر اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب دچار آسیبهایی میشود و به همین دلیل رگهای خونی موجود در پوست به آسانی پاره میشوند. با پاره شدن رگهای خونی نیز، کبودی ایجاد میشود.

** زنها معمولا راحتتر از مردها دچار کبودی میشوند، خصوصا بر اثر آسیبهای جزئی در ناحیه کشاله ران، باسن و بالای بازو.

** گاهی اوقات، استعداد کبود شدن سریع پوست در خانواده ها به طور ارثی وجود دارد.

** در برخی موارد بعد از یک آسیب، خون در زیر پوست جمع میشود (هماتوم) و باعث ایجاد برآمدگی در پوست و احساس اسفنجی و لاستیکی بودن پوست میشود. کبودی و خون مردگی عادی حالت گسترده تری دارد و باعث برآمده شدن و سفت شدن پوست نمی شود. هماتوم نیز معمولا جایی برای نگرانی ندارد و با لخته خون (که در رگها ایجاد میشود) تفاوت دارد. هماتوم باعث لخته شدن خون در رگها نیز نمیشود.

** کبودی هایی که به نظر نمیرسند بر اثر یک آسیب تصادفی ایجاد شده باشند، ممکن است به خاطر سوءاستفاده یا خشونت نسبت به فرد ایجاد شده باشند. بسیار مهم است که این احتمال را در نظر بگیرید، خصوصا اگر وجود کبودی ها در بدن شخص هیچ توضیحی ندارد و یا توضیح ارائه شده برای آن با نوع آسیب دیدگی تطابق ندارد. در این موارد به پزشک مراجعه کنید و این مورد را گزارش دهید تا از سوءاستفاده یا خشونت مجدد نسبت به فرد جلوگیری شود.

علل بروز لکه های ناشی از خونمردگی در زیر پوست
خونریزی که در داخل پوست ایجاد میشود، میتواند به شکل نقاط ریز(Petechiae) یا لکه های بزرگتری (به نام پورپورا) روی پوست دیده شود. پورپورا ممکن است به شکل کبودی باشد، اما برخلاف کبودی، پورپورا بر اثر آسیب دیدگی ایجاد نمیشود. نقاط یا دانه های ریز Petechiae مشابه با کبودی نیستند. این نقاط، شبیه به خال های قرمز و بنفش مسطح و ریز هستند. تفاوت این دانه ها یا دانه های پوستی مادرزادی (همانژیوم) این است که دانه های پوستی مادرزادی همیشگی و دائم هستند.

بروز کبودی یا خون مردگی ناگهانی در بدن، بدون هیچ علتی و یا افزایش ناگهانی در بروز کبودی و خونمردگی در بدن میتواند بر اثر علل زیر باشد:
- مصرف دارویی مانند آسپرین یا داروهای رقیق کننده ی خون
-عفونتی که باعث تجمع مواد سمی در خون یا بافتهای بدن شده است
-ابتلا به اختلالات خونریزی یا لخته شدن خون مانند هموفیلی یا بیماری فون ویل براند یا ترومبوسيتوپني
-سایر بیماریهایی که بر لخته شدن خون تاثیر میگذارند از جمله:
-اختلال التهابی مزمن مانند لولپس.
- بیماری کبدی ماند سیروز کبدی.
- برخی از انواع سرطان مانند بیماری هوچکین (سرطان غدد لنفاوی )، مولتیپل میلوما (سرطان سلولهای پلاسما) و سرطان خون.
-التهاب رگهای خونی.
-مشکلات مربوط به سوءتغذیه مانند کمبود ویتامین B12، C، K یا فولیک اسید.
در صورتی که پوست ناحیه ی کبود شده مجددا دچار آسیب دیدگی شد، لازم ست نسبت به بروز علائم عفونت و تشخیص آن گوش به زنگ باشید.

تشخیص علت خونریزی و خونمردگی در زیر پوست
در صورتی که در زیر پوست شما خون مردگی ایجاد شود که هیچ دلیل مشخصی ندارد و یا بعد از گذشت مدت زمان زیادی برطرف نمیشود (حتی در صورتی که این خون مردگی ها دردناک نیستند)، لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.
پزشک شما در مورد هر بیماری یا مشکلی که دارید و یا این به هر علتی تحت درمان هستید، از شما سوال میکنید. در صورتی که هر گونه دارویی اعم از داروهای شیمیایی، گیاهی و داروی مکمل مصرف میکنید، به پزشک خود اطلاع دهید. داروهایی مانند آسپرین، استروئیدها و داروهای رقیق کننده ی خون میتوانند موجب بروز این وضعیت شوند.
ممکن است پزشک شما برای بررسی احتمال عفونت یا سایر بیماریهای زمینه ای، انجام آزمایش خون یا آزمایش ادرار را تجویز کند و در صورتی که نسبت به شکستگی استخوان یا آسیبهای بافت نرم مشکوک باشد، انجام عکس برداری یا سونوگرافی را تجویز کند.

درمان خونریزی و خون مردگی در زیر پوست
بسته به علتی که باعث بروز خونریزی و خون مردگی در زیر پوست شده است، روشهای درمانی متفاوتی برای آن وجود دارد. پزشک شما بعد از تشخیص علت بروز خونمردگی، روش درمانی مناسب را تجویز خواهد کرد.
در صورتی که شما به عفونتی مبتلا باشید یا بیماری خاصی داشته باشید که موجب بروز خون مردگی و خونریزی در زیر پوست شده است، داروهای مناسب برای درمان بیماری شما یا از بین بردن عفونت، تجویز خواهند شد. انجام این کار میتواند برای متوقف کردن خونریزی در زیر پوست کافی باشد.
در مواردی ممکن است داروی خاصی که مصرف میکنید باعث خونریزی وخون مردگی در زیر پوست شده باشد که در این صورت پزشک شما مصرف آن دارو را متوقف میکند یا داروی دیگری را جایگزین آن میکند.
در صورتی که بعد از درمان خون مردگی در زیر پوست، مجددا این مشکل بروز کرد، فورا به پزشک خود مراجعه کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید
نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :