دکتر گیتا فقیهی

متخصص پوست و مو


منتخب سازمان نظام پزشکی

تماس با ما

آدرس مطب

مقابله با علائم پیری

پیری با چه علائمی روی پوست ما خود را نشان میدهد? چگونه می توانیم مانع بروز آن شویم بهترین روش هایی که برای مقابله با علائم پیری باید در نظر بگیریم کدامند؟وقتی صحبت از مبارزه با نشانه های پیری میشود، بجز روشهای معدودی که باعث میشوند احساس و ظاهر بهتری داشته باشیم، بعضی تغییرات در شیوه ی زندگی نیز میتوانند بسیار مفید واقع شوند. در پست امروز، ما لیستی از روشهای اثبات شده علمی برای ایجاد یک شیوه زندگی ضد پیری را بیان میکنیم:

۸ ساعت خواب
قدرت خواب را دست کم نگیرید. بدن برای ترمیم خودش به زمان نیاز دارد و اینکار را هم در هنگام خواب انجام میدهد. مطالعات متعددی نشان دادهاند که خواب ناکافی منجر به مشکلات شناخته شدهای میشود. همچنین خواب ناکافی میتواند باعث شود که پوست، سریعتر پیر شود. محققان میگویند افرادی که دچار محرومیت از خواب هستند، نسبت به آنهایی که خواب کافی دارند، دارای چین و چروک های بیشتری هستند. همچنین افرادی که خواب شبانه خوبی ندارند، بیشتر در معرض ابتلا به هیپرپیگمانتاسیون، پوست لکه دار و آویزان هستند.

بعلاوه آنهایی که خواب کافی دارند، میتوانند از آسیبهای ناشی از عوامل استرسزای پوست، از جمله آسیب نور خورشید و سموم محیط زیست سریعتر بهبود یابند. کارشناسان سلامتی میگویند که یک فرد هر شب باید حداقل هفت ساعت و نیم بخوابد.

ورزش منظم
مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ نشان داد که بین فعالیت فیزیکی و پیری، رابطه ی محکمی وجود دارد. همان مطالعه، ورزش را بعنوان بهترین راه برای پیشگیری از علائم پیری معرفی کرد.
ورزش به افزایش توده استخوانی کمک میکند، مفاصل را قوی کرده و قلب را سالم نگه میدارد. هنگامی که از نظر فیزیکی متناسب باشید، تحرک بیشتری خواهید داشت. دردها و تیر کشیدنهای معمول که با بالا رفتن سن بوجود میآیند را تجربه نخواهید کرد. علاوه بر این، ورزش جریان خون به مغز را افزایش میدهد، و باعث ترشح سروتونین میشود، هورمونی که با افسردگی مقابله میکند.

رژیم غذایی سالم
چیزی که میخورید، بر سلامتتان تاثیر خواهد گذاشت و صادقانه بگوییم، سلامت خوب، یکی از مهمترین عناصر یک زندگی جوان و طولانی است. خوردن میوه ها و سبزیجات با کیفیت بالا به شما کمک خواهد کرد که به یک زندگی طولانی و جوان دست یابید. آنها شامل سبزیجات سبز تیره، مواد غذایی زرد و نارنجی و همچنین انواع چای و پروتئین بدون چربی هستند.
تحقیقی نشان داده است میزان مرگ و میر در میان کسانی که هر روز چند فنجان چای مینوشند، تقریبا ۲۶ درصد کاهش مییابد. یک تحقیق دیگر نشان داد که خوردن غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا3 نیز روند پیری را به تاخیر می اندازد. اسیدهای چرب امگا-۳ به حفظ تلومرهای بدن کمک میکنند. تلومرها در انتهای کروموزومهای بدن قرار دارند و با بالا رفتن سن، کوتاه میشوند. با حفظ تلومرهای بدن، خطر ابتلا به بیماریهای مزمن از جمله ناراحتی قلبی و سرطان کاهش مییابد.

دید مثبت
بله، داشتن دید مثبت به نفع بدن شماست. تحقیق جدیدی نشان میدهد افرادی که از نظر اجتماعی فعال هستند، آهسته تر از افرادی که فعال نیستند پیر میشوند. علاوه بر این، افرادی که با دیدی مثبت زندگی میکنند، بطور متوسط ۷.۵ سال طولانی تر از افراد منفی گرا عمر میکنند.
همچنین برخی از مطالعات نشان میدهد که مفهوم هدف و جهت در زندگی میتواند طول عمر فرد را طولانی کند و این مساله، شامل افراد از همه ی سنین میشود. پس شروع کنید، بیشتر لبخند بزنید، مهربان باشید و با مثبت بودن، کامیاب شوید. این کار از پیر شدن شما جلوگیری خواهد کرد.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیجدیدترین مطالبدستگاههای تخصصی کلینیک خدمات کلینیک صدفگالری عکسمقالات علمیمقالات تخصصیمقالات تزریق بوتاکس ،چربمقالات تغذیه مناسبمقالات درباره بیماری هامقالات مربوط به دورچشممقالات جوانسازیمقالات درباره پوست صورتمقالات درباره لیزرهاسوالات پزشکی شماپیامهای کاربرانتماس با مااستخدامکلینیک صدفآخرین مقالاتهمکاران پزشک کلینیکسایتهای دیگر