دکتر گیتا فقیهی

متخصص پوست و مو


منتخب سازمان نظام پزشکی

تماس با ما

آدرس مطب

راهکارهای مرطوب نگه داشتن پوست

داشتن یک پوست خوب بستگی به دو عامل دارد :
آب و چربی شاید این حرف تناقض داشته باشد چرا که شاید بگویید آب و چربی که در هم حل نمی شوند، اما به هر حال پوست شما برای داشتن بافتی جوان به هر دو نیاز دارد.

پوست انسان۷۰ درصد آب، ۲۵ درصد پروتئین و ۲ درصد لیپید دارد. آب در سلول های پوست جریان پیدا کرده و آنها را مرطوب نگه می دارد، با این حال نگه داشتن رطوبت و طراوت پوست کار پیچیده ای است به دلیل اینکه فاکتورهایی داخلی و خارج بدن شما وجود دارد که اغلب مانع از این کار می شود. لایه خارجی پوست شما به دلیل بودن در معرض نور خورشید، هوای خشک، مواد شیمیایی و عناصر دیگر دائماً آب از دست می دهد. جذب رطوبت توسط پوست خیلی کند انجام می شود، زیرا آب باید ابتدا به لایه های زیرین برود و در تمام سلول ها رخنه کند تا به سطح پوست برسد. همچنین وقتی آب بدن شما کم می شود، آب پوستتان هم تحلیل میرود. بدن شما برای حفظ آب به منظور فعالیت های مهم بدن از جمله جریان خون، رطوبت زیادی از پوست را کم می کند. اگر تبخیر آب در بدن شما زیاد باشد، چهره تان زرد شده و چین و چروکها به وضوح در آن نمایان میگردد.

یکی از رژیم های غذایی که منجر به از دست دادن آب بدن می شود رژیم پروتئینی است.
به دلیل اینکه این رژیم در ابتدا به سرعت وزن کم می کند، بدن آب زیادی را از دست می دهد. این رژیم به دلیل داشتن مقادیر زیاد پروتئین و کمبود کربوهیدرات بدن را وادار به سوزاندن گلیکوژن که در عضلات و معده ذخیره شده است میکند و همین عملی سوزاندن منجر به از دست دادن مقادیر زیادی آب در بدن می شود. به علاوه، تجزیه آمینواسیدها توسط پروتئین تولید اوره می کند که برای دفع آن نیاز به آب زیادی است و بدون وجود کربوهیدراتهای کافی چربی قادر به تجزیه شدن نیست بنابراین در اطراف کلیه ها جمع می شود.

رژیم های پروتئین بالا و کربوهیدرات کم منجر به از دست دادن آب می شود که در نتیجه رطوبت پوست کم شده و خشک و پر از چین و چروک می شود
برای پوست تشنه

به یاد داشته باشید که دو مورد نوشیدنی زیبایی را بنوشید، آب و چای سبز. دائماً یک بطری آب در کنار خود داشته باشید و بعد از ظهرها همراه با یک عصرانه خوب از چای سبز لذت ببرید.برای ساختن سلولی های قابل انعطاف به میزان کافی چربی مصرف کنید. به دست آوردن اسیدهای چرب امگا- ۶ از رژیم غذایی کار مشکلی نیست زیرا کاملاً در دسترسی است، اما برای به دست آوردن امگا- ۳ باید تلاش بیشتری بکنید.در میان ۱۰ مورد غذای زیبایی مهمترین اسیدهای چرب امگا- ۳ در ماهی آزاد، گردو و اسفناج یافت می شود. ماهیهای دیگر سرشار از امگا- ۳ شامل ساردین، قزل آلا، و شاه ماهی هستند.تخم کتان، شاهدانه، گردو یا تخم کدو را به سالاد خود اضافه کنید که دارای امگا- ۳ مضاعفی هستند.میزان مصرف کافئین را به ۳۰۰ میلی گرم در هر روز کاهش دهید (دو فنجان بزرگ قهوه)

حال برای اینکه رطوبت پوست خود را حفظ کنید چه کار باید بکنید ؟
اول از همه باید روزانه به مقدار زیادی آب و چای سبز بنوشید. علاوه بر نوشیدن مایعات، مصرف چربی به اندازه کافی برای حفظ لیپیدهای پوست لازم است. چربی که مصرف می کنید با سلولها ترکیب شده و به انها کمک میکند تا اب را در خود حفظ نماید. وقتی چربی کافی در سلول وجود نداشته باشد. سلولهای پوستی کوچک تر شده و رطوبت خود را از دست میدهند. وقتی چنین اتفاقی می افتد پوست خشک و حساسی شده و گاهی متورم و قرمز می شود.

مصرف به اندازه اسیدهای چرب از پوست در برابر بیماری هایی چون کهیر، اگزما، خشکی، تورم، خارش و التهاب محافظت میکند. اسیدهای چرب امگا- ۳ به میزان کافی در گردو و روغن ماهی وجود دارد. امگا- ۳ عنصری کلیدی برای مرطوب نگه داشتن لایه های پوست است.تحقیقات بسیاری نشان داده است مصرف روغن ماهی به نرمی پوست و حفظ رطوبت آن کمک میکند. طبق تحقیقی که در یکی از مجلات انگلیسی منتشر گردید بر روی دو گروه از افرادی که دارای بیماری اگزما بودند آزمایشی انجام شد. به گروه اول کپسول هاى روغن ماهی دادند و به گروه دوم کپسولهای روغن زیتون نتیجه به نفع گروه اول بود. ظرف مدت کوتاهی بیماری آنها کاملاً بهبود یافت.

در نهایت، برای حفظ رطوبت پوست از نوشیدن مشروبات الکلی و نوشیدنیهای کافئین دار بپرهیزید. کافئین آب بدن را تبخیر می کند. الکل هم در تبخیر آب بدن نقش عمده ای را ایفا میکند. نوشیدن مشروبات الکلی سبب خشکی پوست و ایجاد چین و چروک در آن می شود. همچنین الکل منجر به التهاب و ورم پوست می شود زیرا مصرف الکل رگهای خونی را گشاد میکند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیجدیدترین مطالبدستگاههای تخصصی کلینیک خدمات کلینیک صدفگالری عکسمقالات علمیمقالات تخصصیمقالات تزریق بوتاکس ،چربمقالات درباره بیماری هامقالات تغذیه مناسبمقالات مربوط به دورچشممقالات جوانسازیمقالات درباره پوست صورتمقالات درباره لیزرهاسوالات پزشکی شماپیامهای کاربرانتماس با مااستخدامکلینیک صدفآخرین مقالاتهمکاران پزشک کلینیکسایتهای دیگر