دکتر گیتا فقیهی

متخصص پوست و مو


منتخب سازمان نظام پزشکی

تماس با ما

آدرس مطب

کاربرد و نحوه درمان با لیزر کیوسوئیچ

رفع لک صورت با لیزر درمانی (Q-switch)
از بین بردن یا کمرنگ کردن لک صورت ایجادشده به دلیل افزایش سن میتواند در بهبود اعتماد به نفس یک فرد اثر به سزایی داشته باشد. کارآمدترین روش برای رفع لک صورت، لیزر موج کوتاه مانند لیزر کیوسوئیچ میباشد. لیزر کیوسوئیچ روش مناسبی برای رفع لک صورت بوده و بیش از یک دهه مورد استفاده قرار گرفته است.

تجربه ی کاربا لیزر QS ثابت میکند که افراد معمولاً تنها به یک جلسه ی درمانی نیاز داشته و آثار ناشی از آن بسیار قابل توجه خواهند بود. این کار وقت هدررفته برای رفت وآمد بیمار از خانه تا محل درمان را به حداقل میرساند. افراد مبتلا به ملاسما و لک التهابی صورت و یا افراد مبتلا به لک منتشر شونده ی صورت و لکه های قهوه ای، میتوانند از روش درمانی ما استفاده کرده و ظاهر چهره ی خود را به حالت دلخواه برسانند.

لک صورت چیست ؟
لک عبارت است از یک اختلاف جزئی در رنگ پوست به علت تفاوت در میزان رنگدانه ی ملانین در نقاط متفاوت آن. هر چه قدر مقدار این رنگدانه بیشتر باشد پوست تیره تر دیده میشود. جدا از عوامل قومی و بومی، عوامل خارجی و داخلی مختلف دیگری نیز در میزان تولید و ذخیره ی این رنگدانه نقش دارند. عوامل هورمونی، عوامل ذاتی، سن و سال، استفاده از برخی داروها، ضربه و حوادث، بیماریهای مختلف، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و اشعه ی فرابنفش از این قبیل میباشند.

لیزر Qs چیست و چگونه عمل می کند ؟
لیزر QS برای مقاصد مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد. لیزر یک طیف انرژی با طول موج خاص (۱۰۶۴ نانومتر) است که بر روی پوست تابانده شده و توسط رنگدانه های پوست جذب میشود. تنظیمات قدرت لیزر را میتوان در سطوح و فرکانسهای مختلفی تنظیم کرد تا بتواند جواب گوی نیاز بیمار باشد. ملانین به خوبی طول موج ۵۳۲ نانومتر لیزر را جذب میکند. در برخی از موارد تابش فروسرخ با طول موج ۱۰۶۴ نانومتر برای تخریب آن استفاده میشود.

چه کسانی داوطلب این عمل می باشند ؟
تمامی افراد با وضعیت مناسب سلامتی با هر سن و نوع پوستی به جز پوستهای بسیار تیره میتوانند گزینه های مناسبی برای انجام این عمل باشند.

دستورالعمل های قبل از درمان
از قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید پرهیز کنید. تا یک ماه قبل از درمان خود از برنزه کردن پوست نیز خودداری کنید.

در طول درمان چه اتفاقی می افتد ؟
در طول درمان رنگ پوست ابتدا تشدید شده و مناطق درمان شده دچار تورم خفیف و در برخی از موارد کبودی میشوند. در طول حدود یک هفته رنگدانه های پوست به تدریج از بین خواهند رفت. در طول درمان نیازی به بیحسی نیست.

دستورالعمل های بعد از درمان
منطقه ی درمان شده را با آب ولرم و صابون شسته و با ملایمت آن را خشک کنید. سپس از یک کرم مرطوب کننده ی ملایم بر روی پوست خود استفاده کنید. به مدت یک هفته پس از درمان، از قرار گرفتن در معرض تابش خورشید و ورزش کردن خودداری کنید. استفاده از کرم ضدآفتاب را نیز در نظر داشته باشید. افرادی که برای از بین بردن لکه ای صورت از لیزر استفاده میکنند باید پس از عمل استفاده از کرمهای محوکننده و ضدآفتاب را در نظر داشته باشند.

مدت زمان بهبودی
بهترین مزیت لیزر QS، کارآمد کارآمد بودن و عدم نیاز آن به زمان بهبودی است. ممکن است تا ۱۵ دقیقه پس از انجام درمان، پوست حالت صورتی رنگی را به خود بگیرد شما میتوانید بلافاصله پس از انجام درمان، از لوازم آرایشی استفاده کرده و به محل کار خود بازگردید. افرادی که صورت خود را مورد درمان قرار داده اند میتوانند چند روز مرخصی بگیرند ولی افرادی که دستها یا بدن خود را مورد درمان قرار داده اند معمولاً روز بعد به فعالیتهای عادی خود باز میگردند.

درمان چقدر زمان نیاز دارد ؟
مدت زمان موردنیاز برای درمان به اندازه ی منطقه ی مورد نظر بستگی دارد. برای لکه های کوچک رنگدانه ای تنها چند ثانیه و برای درمان کل صورت یا برداشتن لکه ای منتشر شونده به حدود ۳۰ دقیقه زمان نیاز است.

چند جلسه درمان لازم است ؟
معمولاً برای برداشتن یک لکه ی کوچک ۳ جلسه ی درمانی کافی خواهد بود. برای برداشتن لکه های منتشر شونده، به دلیل اینکه کل صورت مورد درمان قرار میگیرد، در حدود ۵ تا ۶ جلسه ی درمانی مورد نیاز خواهد بود.

آیا انجام این درمان دردناک است ؟
لیزر اندکی احساس سوزش را در فرد ایجاد میکند که البته اکثر بیماران نیازی به استفاده از داروهای بیحسی نخواهند داشت. با این حال افرادی که پوست بسیار حساسی دارند، ۳۰ دقیقه قبل از انجام عمل میتوانند از یک کرم بی حس کننده استفاده کنند. انرژی لیزر همانند چندین نقطه ی ریز و داغ بر روی پوست شما احساس میشود که البته روند درمان کاملاً قابل تحمل است.

مزایا
1- رفع و درمان ملاسما و از بین بردن لکه های قهوهای صورت
2- از بین بردن کک و مک
3- پاک کردن تاتو
4- از بین بردن خال های مادرزادی و خال اوتا (معمولاً به یک جلسه ی درمان نیاز خواهد بود)
5- ایجاد ناراحتی بسیار کم برای پوست
6- کم خطر بودن
7-تحریک تولید کلاژن جدید برای بهبود رنگ پوست

ایمنی و عوارض جانبی
این روش درمانی از نظر ایمنی و دقت بسیار شایان توجه است. لکه های پوستی به مدت چند روز تا یک هفته ممکن است ناراحتی هایی را ایجاد کنند. عوارض جانبی بسیار نادر بوده و معمولاً موقتی میباشند. خطرات عمل و مناسب بودن آن برای فرد در طول جلسه ی مشاوره مورد بحث قرار میگیرند. تمامی روشهای درمانی خطرات خاص خود را دارند. عوارض جانبی موقتی که اثری بر روی نتایج عمل ندارند در برخی از موارد رخ میدهند.

روشهای جایگزین
یکی از ساده ترین و بیخطرترین روشها که البته کارایی آن بالا نیست، لایه برداری پوست میباشد. از دیگر روشهایی که به وفور مورد استفاده قرار میگیرند، میتوان موارد زیر را نام برد:
*لایه برداری مکانیکی پوست
*لایه برداری پوست با لیزر CO2
*لایه برداری شیمیایی پوست


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیجدیدترین مطالبدستگاههای تخصصی کلینیک خدمات کلینیک صدفگالری عکسمقالات علمیمقالات تخصصیمقالات تزریق بوتاکس ،چربمقالات درباره بیماری هامقالات تغذیه مناسبمقالات مربوط به دورچشممقالات جوانسازیمقالات درباره پوست صورتمقالات درباره لیزرهاسوالات پزشکی شماپیامهای کاربرانتماس با مااستخدامکلینیک صدفآخرین مقالاتهمکاران پزشک کلینیکسایتهای دیگر