دکتر گیتا فقیهی

متخصص پوست و مو


منتخب سازمان نظام پزشکی

تماس با ما

آدرس مطب

رفع جای زخم و بخیه

پوست شما پوشش محافظتی است که از فیبر های کلاژن ساخته شده که به طور کاملا ساختار یافته شکل گرفته اند،وقتی پوست شما آسیب می بیند فیبرهای جدید کلاژن جراحت را به طور بی نظم می پوشانند و نتیجه ی آن ها جای زخم جدید است .

چند نوع جای زخم وجود دارد :
بسته به نوع پوست و شدت جراحت ممکن است یکی از چهار نوع جای زخم ایجاد شود:
کلوییدها (برآمدگی هایی در محل التیام زخم یا گوشت اضافه) در افراد دارای پوست تیره معمول تر است .این نوع جای زخم ها به شکل اسکارهای بر آمده ای هستند که ناحیه ای بزرگتر از جراحت اصلی را می پوشانند.
وقتی پوست شما دچار سوختگی می شود ، جای زخم ایجاد شده با عنوان اسکار منقبض شده شناخته می شود .اسکار های منقبض شده زمانی ایجاد می شود که پوست برای حفاظت از ناحیه ی آسیب دیده بسته می شود در موارد سوختگی حاد اسکار های منقبض شده می توانند تحرک را محدود کنند و اعصاب و ماهیچه های در زیر محل قرار گرفته را تحت تاثیر قرار دهند.
اسکارهای هایپوتروفیک ( بزرگ شده ) قرمز رنگ هستند و اندکی روی سطح پوست برآـمدگی ایجاد می کنند.
جای آکنه که از حفره های عمیق تا اسکارهای با شکل غیر متعارف متغیر است.

راه و روش درمان :
لیزرها انتخابی بسیار خوب برای به حداقل رساندن بسیاری از انواع جای زخم با نتیجه ی عالی هستند.با وجود اینکه جای زخم پایدار و دائمی است بسته به نوع و محل اسکار لیزرها می توانند بسیارموثر باشند.فایده درمان جای زخم با لیزر این است که درد و ناراحتی کمتر یا هیچ دردی احساس نمی شود و بلافاصله پس از درمان می توان به فعالیت عادی روزانه بازگشت.

لایه برداری شیمیایی :
در این روش از مواد شیمیایی استفاده می شود تا سطح روی پوست برداشته شده و اسکارهای ناصاف را مسطح کند.این روش بیشتر برای اسکارهای سطحی پوست مناسب است .پزشک محلولی به نواحی کوچکی از پوست می زند،این مواد یک زخم کنترل شده ای ایجاد می کند که طی آن پوست جدید و بازسازی شده ای نمایان می شود.در طول این روش اکثر بیماران احساس گرما و تا حدودی داغی در محل زخم می کنند که حدود 5 تا 10 دقیقه طول می کشد که می توان از کمپرس سرد برای کاهش این حس استفاده کرد .

لایه بردارهای شیمیایی برای موارد زیر استفاده می شوند :
آکنه یا محل آکنه ، لکه های حاصل از سن بالا ، خطوط و چروک پوست ، خال ، کک و مک و پوست آفتاب سوخته.

پر کردن بافت نرم :
مواد قابل تزریقی وجود دارند مانند چربی ، هیالورونیک اسید و کلاژن که برای درمان و از بین بردن جای زخم تو رفته استفاده می شود.

تزریق :
در مورد جای زخم های برآمده مانند اسکار های کلویید و هایپوتروفیک ممکن است پزشک تصمیم بگیرد از تزریق استروییدها استفاده کند . برای مسطح کردن جای زخم ، این نوع تزریق می تواند به طور مستقل استفاده شود یا همراه سایر روش های درمانی بکار رود.

برداشت پوست :
جراح از دستگاه الکترونیکی برای خراشیدن پوست استفاده می کند تا لایه های روی پوست را جدا کند ، این عمل باعث می شود پوست سطح نرم تری پیدا کند .این روش برای درمان جای آکنه ، جای آبله و جای جراحی یا اختلالات جزیی استفاده می شود.

درمان انواع اسکار با لیزر :
اگر جای زخمی دارید که می خواهید کمتر مشخص باشد ، درمان با لیزر می تواند برای شما موثر باشد ، این عمل برای درمان انواع انواع اسکارهای زیر بر روی انواع رنگ پوست مناسب است.
جای محل جراحی
اسکار پس از التیام زخم
اسکار ناشی از پیوند پوست
اسکار ناشی از پاک کردن تاتو
قسمت های تیره ی پوست ( ملاسما)

کدام نواحی بدن را می شود با لیزر درمان کرد ؟
درمان لیزری برای رفع جای زخم ایمن است و برای اکثر محل هایی از بدن که ممکن است در آن جای زخم داشته باشید شامل پاها،دست،صورت،نیم تنه ، شکم و ران موثر است .بهترین راه درمان برای اینکه بفهمید آیا درمان لیزر برای شما مناسب است،این است که با متخصص مشاوره داشته باشید ،ایشان جای زخم شما را مورد بررسی قرار می دهد و انتخاب های درمانی شما را بازگو می کند تا شما با آگاهی کامل تصمیم بگیرید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیجدیدترین مطالبدستگاههای تخصصی کلینیک خدمات کلینیک صدفگالری عکسمقالات علمیمقالات تخصصیمقالات تزریق بوتاکس ،چربمقالات درباره بیماری هامقالات تغذیه مناسبمقالات مربوط به دورچشممقالات جوانسازیمقالات درباره پوست صورتمقالات درباره لیزرهاسوالات پزشکی شماپیامهای کاربرانتماس با مااستخدامکلینیک صدفآخرین مقالاتهمکاران پزشک کلینیکسایتهای دیگر