دکتر گیتا فقیهی

متخصص پوست و مو


منتخب سازمان نظام پزشکی

تماس با ما

آدرس مطب

واکنش آلرژیکی با دانه های قرمز و خارش شدید

کهیر یک واکنش آلرژیکی ست که مشخصه ی آن وجود نواحی بر آمده روی پوست، همراه با قرمزی و خارش است. این اختلال می تواند در هر کجای پوست رخ دهد از جمله :
پوست سر، لب ها، کف دست و پا.علائم شایع آن وجود جوش های خارش دار که متورم شده و تبدیل به ضایعات صورتی و یا قرمز رنگ می شوند.این ضایعات کهیری حاشیه ی کاملا مشخصی دارند و مسطح هستند و قطرشان 1 تا 5 سانتی متر است.

ضایعات کهیری سریعا به هم می پیوندند و پلاک های بزرگ و مسطح به رنگ پوست تشکیل می دهند.این ضایعات پوستی مرتبا تغییر شکل می دهند و ممکن است در عرض چند دقیقه یا چند ساعت ناپدید شده و دوباره ظاهر شوند.تغییراتی به این سرعت،مشخص کهیر است.کهیر به دو صورت حاد و مزمن مشاهده می شود ، کهیر های کمتر از 6 هفته را حاد و کهیرهای بیش از 6 هفته را مزمن می گویند.

علل ایجاد کهیر :
داروها :

تقریبا تمام داروها توانایی ایجاد کهیر را دارند. رنگ های افزودنی غذا ها و نگهدارنده ها ، خوراکی هایی نظیر تخم مرغ، میوه، آجیل یا غذاهای دریایی بخصوص صدف از جمله خوراکی هایی هستند که باعث کهیر می شوند. گزش حشرات دست زدن به حیوانات مخصوصا گربه ها عفونت ها:برخی عفونت های ، ویروسی یا قارچی می توانند عامل کهیر باشند. بیماری های خود ایمنی نیز یکی دیگر از علل کهیر است. گرمی هوا و استرس هم می توانند باعث ایجاد این ضایعه ی پوستی گردند.

اصول کلی درمان :
درمان اورژانس در موارد واکنش های شدیدی که جان بیمار را به خطر می اندازند. بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون، آزمایش ادرار، سرعت رسوب گلبول های قرمز و عکسبرداری از قفسه ی سینه برای رد واکنش التهابی ناشی از عفونت ها باشند.

آزمون پوستی برای آلرژی و تزریقات حساسیت زدایی
داروهایی که برایتان تجویزنشده است را مصرف نکنید از جمله آسپیرین ، مسهل ، آرام بخش ها ، ویتامین ها ، ضد اسیدها ، ضد دردها یا شربت های ضد سرفه.لباس تنگ نپوشید ، هرگونه آزردگی پوست می تواند باعث بروز کهیر شود.حمام داغ نگیرید و برای تخفیف خارش از کمپرس آب سرد استفاده کنید.

در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود :

متورم شدن لب ها تنگی نفس یا خس خس سینه احساس سفتی یا گرفتگی و خفگی در گلو هر گونه علائم شوک آلرژیک
آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند،بلوک آ،طبقه سوم،کلینیک صدف
تلفن : 32240828 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیجدیدترین مطالبدستگاههای تخصصی کلینیک خدمات کلینیک صدفگالری عکسمقالات علمیمقالات تخصصیمقالات تزریق بوتاکس ،چربمقالات درباره بیماری هامقالات تغذیه مناسبمقالات مربوط به دورچشممقالات جوانسازیمقالات درباره پوست صورتمقالات درباره لیزرهاسوالات پزشکی شماپیامهای کاربرانتماس با مااستخدامکلینیک صدفآخرین مقالاتهمکاران پزشک کلینیکسایتهای دیگر